Porwania biały bus
Autor Maria Wieczorek - 8 Grudnia 2019

Biała furgonetka i historia o porwaniach ludzi dla narządów. Popularny na Facebooku fake powraca nie tylko w Polsce

Porwania dzieci i kobiet do białej furgonetki miały stać się plagą nie tylko w Polsce, ale też poza jej granicami, a okazały się całkowitym fake newsem. W naszym kraju podobne doniesienia wywołały panikę w sierpniu, zmuszając policję do wydania specjalnego oświadczenia w sprawie. Kilka dni temu do podobnych zdarzeń doszło w Baltimore.

Porwania dzieci oraz młodych kobiet w celu wycięcia narządów lub sprzedaży do seksualnego wyzysku, których miały dokonywać osoby przemieszczające się białą furgonetką, stały się przedmiotem przerażających, ale fałszywych doniesień. Te obiegały Facebooka już w sierpniu i podpierano je zmyślonymi historiami o znajdowanych bez nerek ciałach. Sprawę komentowała wówczas Polska Policja, stanowczo uspokajając panikujących internautów. Funkcjonariusze zaznaczali, że mieliśmy do czynienia z fake newsem, opartym na całkowicie zmyślonych "dowodach".

Media społecznościowe zapełniły się doniesieniami, że TVP nie pokaże wręczenia Nobla Oldze Tokarczuk. Na pogłoski odpowiedział prezes stacjiMedia społecznościowe zapełniły się doniesieniami, że TVP nie pokaże wręczenia Nobla Oldze Tokarczuk. Na pogłoski odpowiedział prezes stacjiCzytaj dalej

Porwania białą furgonetką to niezwykle popularny fake news

Co zaskakujące, fałszywa historia powróciła na Facebooku, tym razem wywołując strach u mieszkańców amerykańskiego Baltimore. W historię o porwaniach uwierzył nawet burmistrz, który ostrzegł mieszkańców i apelował, aby nie parkowali obok białych furgonetek, zawsze nosili przy sobie telefon komórkowy i zachowywali szczególną ostrożność. Bernard Young wprost przekazał, że zdecydował się przemówić w tej sprawie do lokalnej społeczności, bo podobne informacje "były wszędzie na Facebooku".

W sprawie zdecydowała się więc interweniować miejscowa policja. Jej przedstawiciele zapewnili, że nie otrzymali ani jednego prawdziwego zgłoszenia, które mogłoby sugerować, że w mieście działają porywacze, poruszający się białą furgonetką.

NAJLEPSZE DZIŚ:

  1. Le Monde: Hakerzy powiązani z Rosją zaatakowali sztab Macrona. Wykradli maile przed wyborami prezydenckimi 2017
  2. Olga Tokarczuk wygłosiła przemowę noblowską. W gorzki sposób poruszyła temat fake newsów
  3. Kot i pies nie wytrzymają razem pod jednym dachem? To mit, jednak do sprawy należy podejść odpowiedzialnie

Źródła: Facebook, CNN

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News