Pożary lasów w Amazonii zdjęcia
Autor Michalina Kobla - 25 Sierpnia 2019

Pożary lasów w Amazonii. Gwiazdy i politycy udostępniają zdjęcia sprzed lat

Pożary lasów w Amazonii wstrząsnęły światem, prowokując debatę na temat poważnych następstw tych tragicznych zdarzeń. W rozmowę włączyło się oczywiście za pośrednictwem mediów społecznościowych wielu polityków oraz celebrytów. Niektórzy z nich posłużyli się jednak przy tym zdjęciami sprzed lat.

Pożary lasów w Amazonii stały się w ostatnim czasie najpoważniejszym tematem dyskusji internautów z całego świata. Ci słusznie zwrócili uwagę na to, że ogień trzeba jak najszybciej zatrzymać, gdyż skutki jego ciągłego rozprzestrzeniania się okażą się naprawdę opłakane nie tylko dla mieszkańców Ameryki Południowej, ale całego świata. Debata w tej kwestii toczy się oczywiście także na poziomie politycznym. Coraz większa grupa światowych przywódców naciska na prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro, aby nie zwlekał i zdecydował się na prawdziwie skuteczną reakcję.

Pożary lasów w Amazonii: zdjęcia sprzed lat na Twitterze

Warto jednak zaznaczyć, że część zdjęć pożarów, które pojawiają się w mediach społecznościowych, nie zostało wykonanych w tym roku. Światowej sławy tenisista Novak Djoković udostępnił na przykład fotografię, która została według informacji z artykułu The Guardian sprzed 12 lat wykonana w czerwcu 1989 roku. Samo zdjęcie ekspresowo rozeszło się po sieci. Na swoich profilach pokazywali je także polscy dziennikarze oraz celebryci.

Czy hejt jest przestępstwem? Sprawdziliśmy słowa prezydenckiego ministraCzy hejt jest przestępstwem? Sprawdziliśmy słowa prezydenckiego ministraCzytaj dalej

Podobna wpadka przytrafiła się prezydentowi Francji. Emmanuel Macron udostępnił fotografię, której autorem był zmarły w 2003 roku fotoreporter Loren McIntyre. Chociaż nie wiemy, kiedy dokładnie powstało zdjęcie, musi ono pochodzić sprzed co najmniej 16 lat. Natrafiając na fotografie z tegorocznych pożarów, warto je więc dokładnie weryfikować, na przykład korzystając z wyszukiwania obrazem w Google.

Oczywiście stwierdzić można, że najważniejszy jest sam przekaz, a nie to, czy dana fotografia powstała w tym roku. Jednocześnie warto jednak pamiętać, iż korzystanie ze starych zdjęć może dać argument tym, którzy w skalę ogromnych pożarów po prostu nie wierzą. Przypomnijmy, że nawet prezydent Bolsonaro twierdził początkowo, iż problem nie jest wcale tak ogromny, jak w rzeczywistości się okazuje. Trudno jest oskarżać o złe intencje chociażby wspomnianego tenisistę, który ze światem polityki nie ma wiele wspólnego. Kiedy jednak zdjęcie sprzed lat udostępnia prezydent Francji, osoby negujące skalę rozprzestrzeniania się pożarów otrzymują pretekst, aby oskarżać ostrzegających przed skutkami zdarzeń w Amazonii o manipulacje oraz celową dezinformację.

Pożary lasów w Amazonii się rozprzestrzeniają

Pożary lasów w Amazonii coraz groźniejsze

Pożary lasów w Amazonii wstrząsnęły światem

Pożary lasów w Amazonii wciąż się rozszerzają

Źródło:Twitter

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News