Pracownik podczas pracy zdalnej.
Autor Piotr Burakowski - 31 Lipca 2020

Praca zdalna wkrótce w Kodeksie pracy. Związkom szczególnie zależy na jednym punkcie

Rząd szykuje nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej. Jej zasady zmienią się po wakacjach i zostaną wpisane do Kodeksu pracy – podaje “Rzeczpospolita”.

Dziennik ustalił, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w trybie pilnym konsultuje projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Celem jest wprowadzenie na stałe do przepisów możliwości pracy zdalnej.

Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przekonuje, że o uregulowanie pracy zdalnej na stałe wnioskowali pracownicy, pracodawcy i strona społeczna. Maląg wspomniała na antenie Programu III Polskiego Radia, że pandemia koronawirusa pokazała, że firmy chętnie korzystają z narzędzia, jakim jest praca zdalna.

Konsultacje ws. zmian w kodeksie

– Pracujemy nad stosownymi zapisami, aby już na stałe wprowadzić pracę zdalną do Kodeksu pracy. Oczywiście będziemy konsultować wszystkie zapisy zarówno ze stroną społeczną, stroną pracodawców poprzez Radę Dialogu Społecznego – poinformowała w piątek Marlena Maląg.

Jak oceniają to eksperci? – Obecne rozwiązania, gdy to wyłącznie pracodawca decyduje o skierowaniu zatrudnionego do pracy zdalnej, wynikają z potrzeby przeciwdziałania zakażeniom koronawirusem i z założenia mają tymczasowy charakter. Gdyby praca zdalna miała wejść do Kodeksu pracy na stałe, to należałoby doprecyzować te zasady – komentuje dla "RP" Wiesław Łyszczek, główny inspektor pracy.

– Myślę także, że decyzja w tej sprawie nadal powinna należeć do pracodawcy, ale jednocześnie uwzględniać faktyczne możliwości świadczenia tej pracy przez pracownika, w szczególności warunki i możliwości wykonywania jej w domu – dodaje ekspert.

Polska z najwyższym wzrostem cen w UE. Co na to Narodowy Bank Polski?Polska z najwyższym wzrostem cen w UECzytaj dalej

Firmy planują dłuższe wykorzystanie zdalnego sposobu pracy

Jak pisze "RP", przepisy pozwalające na polecenie pracy zdalnej miały obowiązywać wyłącznie w czasie epidemii, lecz okazało się, że praca zdalna przyjęła się w praktyce i wiele firm planuje dłuższe wykorzystywanie takiego sposobu pracy.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Prof. Flisiak: “Im więcej się bada, tym więcej się wykrywa”. Ekspert uspokaja ws. koronawirusa
  2. Bill Gates: “Testy na koronawirusa w USA to całkowite marnotrawstwo”

Z kolei Grzegorz Sikora, dyrektor ds. komunikacji Forum Związków Zawodowych, zwraca uwagę w rozmowie z "DGP", że najważniejszym punktem przy określaniu zasad dotyczących pracy zdalnej jest czas jej wykonywania.

– Zdalne wykonywanie obowiązków wywołuje ryzyko, że zatrudniony będzie pracował bez limitów. Powinien mieć prawo do tzw. odłączenia się po ośmiu godzinach świadczenia obowiązków. Ważne jest też zadbanie o stan psychofizyczny pracowników, bo nie każdy z nich jest przygotowany do pracy i życia w jednym miejscu – ocenia Grzegorz Sikora.

Źródło: "Rzeczpospolita", "Dziennik Gazeta Prawna"
Foto: PxHere.com

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News