Prawo i Sprawiedliwość VAT
Autor Michalina Kobla - 1 Października 2019

PiS obiecało obniżkę podstawowej stawki VAT w czasie swoich rządów. Do zmian nie doszło

Prawo i Sprawiedliwość w kampanii przed wyborami parlamentarnymi 2015 obiecywało między innymi obniżenie stawki VAT z 23 proc. na 22 proc. Ostatecznie do podobnych zmian nie doszło. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Leszek Skiba musiał więc zmierzyć się z pytaniem o niespełnioną zapowiedź w czasie debaty "Po prostu Polska".

Prawo i Sprawiedliwość w programie przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi proponowało Polakom obniżenie VAT do 22 proc. Przypomnijmy, że od 2011 roku podstawowa stawka wynosi w naszym kraju 23 proc. Obecnie jest to więc jedna z najwyższych stawek w Unii Europejskiej (wyższe funkcjonują jedynie w Danii, Grecji, Finlandii, Chorwacji, na Węgrzech oraz w Szwecji).

Warto zaznaczyć, że teoretycznie stawka 23 proc. została wprowadzona jedynie na pewien czas z powodu kryzysu. Ostatecznie nie obniżono jej jednak aż dotąd. Ta zapowiedź, czy raczej obietnica Prawa i Sprawiedliwości nie została więc zrealizowana.

TVP przegrała przed sądem z Konfederacją. Poszło o sondaż w WiadomościachTVP przegrała przed sądem z Konfederacją. Poszło o sondaż w WiadomościachCzytaj dalej

Prawo i Sprawiedliwość i problematyczny VAT

Co ciekawe, podczas debaty RMF FM, "Dziennika Gazety Prawnej" i Interii.pl "Po prostu Polska", w trakcie której przedstawiciele poszczególnych komitetów dyskutowali na tematy gospodarcze, o sprawę został zapytany polityk obozu władzy Leszek Skiba. Marcin Zaborski poprosił działacza o odpowiedź, czy PiS wywiązał się z omawianej obietnicy. Skiba odpowiedział:

"Tak, ten przepis o obniżce stawki VAT do 22 proc. został wpisany do projektu ustawy. W taki sposób został wpisany, że w momencie, w którym reguła wydatkowa zadziała i uruchomi się ten mechanizm, w którym poziom deficytu, który jest tam warunkowany, właśnie tu już bez wchodzenia w szczegóły, to w automatyczny sposób stawka VAT zostanie zredukowana."

Dziennikarz odpowiedział:

"Panie ministrze, ale PiS nie mówił przed wyborami, że "zapiszemy to na papierze", tylko że "to zrobimy". Tak brzmiała ta obietnica."

W odpowiedzi Skiba stwierdził, że jest to przecież wpisane w projekcie ustawy. Zaborski zwrócił więc uwagę, że to nie działa, po czym dopytał polityka o obecne stawki VAT. Ten odpowiedział, wyliczając między innymi stawkę 23 proc., po czym kontynuował:

"Dokonujemy bardzo wielu różnych działań w zakresie VAT, żeby pomóc przedsiębiorcom i wpisaliśmy w projekt ustawy obniżenie w automatyczny sposób. W niezależny sposób od polityków to się stanie, jest już wpisane, Sejm już nie musi podejmować żadnych decyzji, stawka VAT w automatyczny sposób spadnie. Już to zostało przyjęte w ustawie."

Jak jednak mówił prowadzący pierwszą część debaty dziennikarz, do realnego, skutecznego obniżenia VAT nie doszło. Czy argumenty Skiby można traktować jako potwierdzenie spełnienia obietnicy wyborczej PiS? To każdy wyborca powinien raczej rozważyć indywidualnie.

Źródła: Prawo i Sprawiedliwość, RMF FM

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News