Łukasz Szumowski podczas konferencji prasowej dot. aplikacji ProteGo Safe.
Autor Piotr Burakowski - 7 Września 2020

2,55 mln zł – tyle kosztowała aplikacja chroniąca przed COVID-19. Ilu obywateli pobrało ProteGo Safe?

Aplikacja ProteGo Safe kosztowała rząd 2,55 mln zł, a jej utrzymanie pochłania co miesiąc ponad 136,5 tys. zł.

ProteGO Safe pojawiła się na Androidzie wiosną 2020 roku. Wirtualnemedia.pl podawały, że do 30 sierpnia aplikację pobrało 669 257 osób, choć – podkreślmy – nie jest to liczba użytkowników aktywnie korzystających z ProteGO Safe. Aplikacja poprzez Bluetooth komunikuje się z urządzeniami innych użytkowników i informuje posiadacza, jeśli osoba, którą spotkał, zakaziła się koronawirusem.

Zmarnowane pieniądze?

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Adam Andruszkiewicz przekonywał, że ProteGO Safe jest całkowicie bezpieczna dla obywateli i zapewnia im całkowitą prywatność, nie pozwalając na zidentyfikowanie użytkownika.

Piotr Konieczny, chief information security officera w Niebezpiecznik.pl, uważa w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że ProteGO Safe niepotrzebnie pochłonęła i pochłania poważne kwoty z budżetu państwa, które można było wykorzystać na inne metody walki z koronawirusem.

Tomasz Kozon, współwłaściciel software house'u Boring Owl, przybliża zaś, że aplikację zainstalowało obecnie 2 proc. obywateli w Polsce, z kolei dla skutecznego zatrzymania pandemii aplikację musi posiadać 40-60 proc. populacji.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Maski z filtrem i przyłbice. Naukowcy pokazali, dlaczego się nie sprawdzają [WIDEO]
  2. Trzaskowski powiedział nieprawdę ws. PKN Orlen. Zdecydowana reakcja prezesa koncernu

Zgodnie z oficjalnymi statystykami, w Polsce odnotowano 71 126 przypadków zachorowań na koronawirusa, z czego 55 113 osób ozdrowiało, a 2124 zmarło.

Źródło: Wirtualnemedia.pl
Foto: Jan Bielecki/East News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News