Robert Gwiazdowski Astrid Lindgren
Autor Michalina Kobla - 14 Października 2019

Gwiazdowski twierdzi, że Astrid Lindgren otrzymała literackiego Nobla. Nigdy do tego nie doszło

Robert Gwiazdowski w dość nietypowy sposób odniósł się do przyznania Oldze Tokarczuk Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Działacz porównał pisarkę do Astrid Lindgren, twierdząc przy tym, że ona także została uhonorowana tym samym wyróżnieniem. W rzeczywistości tak się jednak nie stało.

Robert Gwiazdowski opublikował na swym profilu na Twitterze wpis, w którym skomentował przyznanie Oldze Tokarczuk literackiego Nobla. Prawnik stwierdził w krótkim poście:

"W Szwecji zaczęto obniżać podatki po tym, jak Astrid Lindgren otrzymała Nagrodę Nobla z literatury i się okazało, że musi zapłacić więcej, niż dostała. Może dla nas Pani Tokarczuk będzie jak Pani Lindgren dla Szwedów?"

Bezpieczeństwo dzieci w sieci. Zapytaliśmy eksperta o to, jak chronić najmłodszych przed internetowymi zagrożeniamiBezpieczeństwo dzieci w sieci. Zapytaliśmy eksperta o to, jak chronić najmłodszych przed internetowymi zagrożeniamiCzytaj dalej

Robert Gwiazdowski o Nagrodzie Nobla dla Lindgren

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wpis zawierał całkowicie nieprawdziwą informację. Astrid Lindgren nie została nigdy bowiem uhonorowana Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury. Co do kwestii przymusu zapłacenia wyższego podatku, niż kwota, którą pisarka otrzymała, jest to wiadomość po części prawdziwa. Jak wspomnieliśmy, nie ma jednak nic wspólnego z Noblem.

Działalność Lindgren rzeczywiście przyczyniła się do obniżenia podatków w Szwecji, a nawet odsunięcia od władzy socjaldemokratycznego rządu. W 1976 roku pisarka stworzyła książkę "Pomperipossa w Świecie Pieniądza" w odpowiedzi na objęcie jej podatkiem dochodowym sięgającym 102%. Kiedy ówczesny minister finansów zapoznał się ze wspomnianą lekturą, zarzucił Lindgren, że nie ma pojęcia, o czym mówi. Stanowcza postawa artystki oraz szeroki odbiór społeczny jej postulatów poskutkował jednak realnymi, gospodarczo-politycznymi zmianami w kraju.

Robert Gwiazdowski Twitter

Źródło: Twitter

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News