Głosowanie przez internet Polska
Autor AntyFAKE - 12 Październik 2019

Głosowanie przez internet. Możliwość wprowadzenia tego rozwiązania skomentowała szefowa KBW

Głosowanie przez internet w wyborach mogłoby się okazać znacznym ułatwieniem dla wielu obywateli. Nie od dziś głośno mówi się o zaletach, ale także licznych wadach podobnego rozwiązania. Ewentualną możliwość jego wprowadzenia skomentowała więc szefowa Krajowego Biura Wyborczego.

Głosowanie przez internet spotyka się z raczej przychylnymi opiniami wyborców. Mogłoby bowiem znacznie pomóc tym, którzy nie są w stanie pojawić się w lokalu wyborczym. Niektórzy komentujący przekonują, że podobne rozwiązanie mogłoby także przyczynić się do zwiększenia frekwencji. Przeciwnicy wprowadzenia e-głosowania twierdzą za to, iż nie jest to wystarczająco bezpieczny sposób, gdyż błąd systemu lub chociażby hakerski atak mogłyby silnie wpłynąć na krajowy stan demokracji.

Cisza wyborcza w sieci. Czego nie wolno internautom w tym okresie?Cisza wyborcza w sieci. Czego nie wolno internautom w tym okresie?Czytaj dalej

Głosowanie przez internet zostanie wkrótce wprowadzone?

Rozważając zalety i wady głosowania za pośrednictwem sieci, warto jednak dowiedzieć się, na ile jego wprowadzenie jest w ogóle możliwe. Głośna kwestia została więc poruszona w wywiadzie szefowej Krajowego Biura Wyborczego Magdaleny Pietrzak dla Radia ZET. Ekspertka została zapytana o to, czy jej zdaniem jest to dobre rozwiązanie, gdyż przy rozwoju technologii w XXI wieku teoretycznie można wprowadzić je z powodzeniem w naszym kraju. Odpowiedź nie była raczej najlepsza dla zwolenników e-głosowań:

"Właśnie te realia XXI wieku są takie, że przez… Podkreślam w tej chwili: mamy tak naprawdę wybory wyłącznie w formie papierowej… Nie wyłącznie, w formie papierowej to jest podstawowy sposób przeprowadzania wszelkich procedur wyborczych. System informatyczny jest tylko systemem pomocniczym, a w tej chwili mamy już taki ogrom zadań do wykonania w związku z tym, żeby zabezpieczyć ten system informatyczny, tę infrastrukturę teleinformatyczną, że przyznam się, że nie bardzo jesteśmy w stanie zabezpieczyć jakiekolwiek wybory przez internet."

Źródło: Radio ZET

Zobacz także

  1. Skargi na TVP i Polskie Radio podczas kampanii wyborczej. Zastrzeżenia zgłosiły cztery osoby
  2. Po Twitterze krąży zdjęcie rzekomej ofiary Tymoteusza Szydło. Dziewczyna nie ma z nim nic wspólnego
  3. Wieści24 rozliczają Kaczyńskiego z obietnicy wyborczej. Redaktor najpewniej źle ją zrozumiał
  4. Watykan stanął na krawędzi bankructwa? Współpracownik papieża Franciszka zaprzecza
  5. PiS złożyło kolejne protesty wyborcze. W ślady partii idzie Koalicja Obywatelska
  6. Ewa Chodakowska ofiarą internetowego oszustwa. Ktoś bezprawnie wykorzystał jej wizerunek