Sąd Najwyższy protesty wyborcze
Autor Michalina Kobla - 23 Października 2019

Sąd Najwyższy ujawnił liczbę protestów, które wpłynęły po wyborach parlamentarnych. Było ich ponad 70

Sąd Najwyższy przekazał oficjalnie liczbę protestów, które wpłynęły do niego po tegorocznych wyborach parlamentarnych. PAP dowiedziała się, iż tym razem było ich aż 73. Na razie skutecznie rozpatrzono cztery z nich.

Sąd Najwyższy otrzymał przy okazji ostatnich wyborów parlamentarnych 73 protesty wyborcze. Jak przekazał PAP reprezentujący zespół prasowy SN Krzysztof Michałowski, do tej pory rozpatrzono cztery z nich. Warto zaznaczyć, że w sprawach tych nie wydano oficjalnych rozstrzygnięć. Podobne rozwiązanie zostało zastosowane z powodu zbyt wczesnego terminu ich złożenia.

Muniek Staszczyk żyje. Media społecznościowe obiegł fake news o śmierci muzykaMuniek Staszczyk żyje. Media społecznościowe obiegł fake news o śmierci muzykaCzytaj dalej

Sąd Najwyższy: 73 protesty po wyborach parlamentarnych 2019

Czas na złożenie protestu wyborczego na piśmie mijał we wtorek 22 października o godzinie 16. Jeśli zaś chodzi o wnioski nadsyłane pocztą, ich autorzy mieli czas do północy tego samego dnia. Co ciekawe, do Sądu Najwyższego mogą jeszcze dotrzeć kolejne protesty, gdyż w przypadku daty złożenia bierze się pod uwagę datę ze stempla pocztowego. Wkrótce poznamy zapewne oficjalną liczbę zgłaszanych zastrzeżeń, chociaż trudno jest wierzyć w scenariusz, według którego obecne statystyki miały znacznie wzrosnąć.

Jak informowaliśmy na Antyfake.pl, na złożenie protestów wyborczych zdecydowali się między innymi przedstawiciele komitetów wyborczych, które wystawiły 13 października swoje listy. Mowa tutaj głównie o Prawie i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej, ale także Konfederacji i jej zastrzeżeniach co do relacjonowania poczynań przedstawicieli tej siły politycznej w Telewizji Polskiej. Poza tym do Sądu Najwyższego trafiły między innymi protesty pełnomocników Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz komitetu Ślonzoki Razem.

Na efekty pracy Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN będziemy musieli poczekać około 30 dni. Gdy wszystkie protesty zostaną rozpatrzone, Sąd Najwyższy rozstrzygnie o ważności wyborów. Uchwała w tej sprawie powinna zostać podjęta najpóźniej 90 dni od daty wyborów, które odbyły się 13 października 2019 roku.

Źródło: PAP

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News