Sanna Marin premier
Autor Maria Wieczorek - 12 Grudnia 2019

Cały świat zwrócił wzrok ku 34-letniej premier Finlandii. W jakim wieku polscy szefowie rządu obejmowali stanowisko?

Sanna Marin zwróciła uwagę całego świata przede wszystkim ze względu na bardzo młody wiek, w którym objęła urząd. Polityk ma bowiem jedynie 34 lata i jest najmłodszym urzędującym obecnie szefem rządu. Postanowiliśmy więc sprawdzić, w jakim wieku polscy premierzy obejmowali to odpowiedzialne stanowisko na krajowym gruncie.

Sanna Marin została najmłodszym urzędującym szefem rządu na świecie. Fińska polityk ma jedynie 34 lata, jednak zdążyła już działać jako wiceprzewodnicząca Socjaldemokratycznej Partii Finlandii, radna miasta Tampere, posłanka oraz minister transportu i komunikacji. Marin ukończyła prawo administracyjne oraz zna trzy języki obce - niemiecki, angielski oraz szwedzki.

Sasin: Opozycja bierze odpowiedzialność za to, że Banaś pozostanie prezesem NIK. Sprawdziliśmy, kto go wybrałSasin: Opozycja bierze odpowiedzialność za to, że Banaś pozostanie prezesem NIK. Sprawdziliśmy, kto go wybrałCzytaj dalej

Sanna Marin najmłodszą urzędującą premier. W jakim wieku urząd obejmowali polscy szefowie rządów?

Jako że młody wiek premier wywołał spore emocje wśród internautów także w Polsce, postanowiliśmy przyjrzeć się sylwetkom działaczy, którzy stawali na czele krajowego rządu po 1989 roku. Wyliczyliśmy, ile lat miał w dniu objęcia urzędu każdy z 16 polityków. Wyniki tego zestawienia okazują się zaskakujące szczególnie w jednym przypadku.

Najmłodszym polskim premierem był przy przejęciu stanowiska Waldemar Pawlak. Chociaż dziś niewiele osób o tym pamięta, w 1992 roku polityk miał bowiem jedynie 33 lata, więc mniej niż wspomniana Sanna Marin. Kolejny w tym zestawieniu uplasował się Jan Krzysztof Bielecki, który został szefem rządu w wieku 40 lat. Na trzeciej pozycji na liście znaleźli się za to Hanna Suchocka, Włodzimierz Cimoszewicz i Kazimierz Marcinkiewicz - wszyscy objęli urząd w wieku lat 46. Dalsza część zestawienia prezentuje się następująco:

 • Józef Oleksy i Mateusz Morawiecki - 49 lat
 • Donald Tusk - 50 lat
 • Marek Belka i Beata Szydło - 52 lata
 • Leszek Miller - 55 lat
 • Jerzy Buzek i Jarosław Kaczyński - 57 lat
 • Ewa Kopacz - 58 lat
 • Jan Olszewski - 61 lat
 • Tadeusz Mazowiecki - 62 lata

Jak więc widać, rozstrzał wieku w przypadku polskich premierów okazywał się naprawdę duży. Najmłodszy z nich, Waldemar Pawlak miał przy obejmowaniu urzędu 33 lata, a najstarszy Tadeusz Mazowiecki - 62 lata. Ostatecznie największa grupa krajowych szefów rządu w czasie otwarcia kadencji znajdowała się w przedziale 50-59 lat, a o jednego mniej w przedziale 40-49.

NAJLEPSZE DZIŚ:

 1. Tymoteusz Szydło ogłosił, że odchodzi z kapłaństwa. Jego prawnik odpowiedział na plotki o romansach i ojcostwie
 2. Tomasz Lis nagle trafił do szpitala, miał być w ciężkim stanie. Na dramatyczne doniesienia mediów odpowiedziała żona dziennikarza
 3. Greta Thunberg Człowiekiem Roku 2019 tygodnika 'Time'. Kto jeszcze zdobywał tytuł? W tym gronie znaleźli się też Polacy

Foto: Jukka-Pekka Flander/SDP

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News

Powiązane artykuły