Sławomir Neumann Twitter
Autor Michalina Kobla - 8 Października 2019

Fake konto Sławomira Neumanna na Twitterze. Wcześniej autor podszywał się pod Grzegorza Schetynę

Sławomir Neumann stał się w ostatnim czasie bohaterem licznych medialnych doniesień głównie ze względu na jego "taśmy", które publikowała Telewizja Polska. Po upublicznieniu nagrań na Twitterze pojawiło się fałszywe konto polityka. Jego autor wcześniej podszywał się pod Grzegorza Schetynę.

Sławomir Neumann został nagrany podczas rozmowy z działaczami Platformy Obywatelskiej z Tczewa. Taśmy powstały w 2017 roku, jednak dopiero kilka dni temu zostały upublicznione przez media. Jako że ich odbiór okazał się w większości negatywny, działacz zrezygnował z funkcji szefa klubu parlamentarnego PO-KO. Jednocześnie zaznaczył jednak, że nie zamierza wycofywać się z kandydowania do Sejmu w najbliższych wyborach parlamentarnych.

Sławomir Neumann i fałszywe konto na Twitterze

Tuż po opublikowaniu przez TVP nagrań Neumanna, na Twitterze pojawiło się fałszywe konto z jego nazwiskiem. Prawdziwy i fejkowy profil łączą podobne opisy oraz zdjęcie w tle, a różni przede wszystkim zdjęcie profilowe i ogromny rozdźwięk w liczbie obserwujących. Inne są także nazwy - oficjalne konto to @SlawekNeumann, a fałszywe to @ksytastra.

TVP przegrało przed sądem z Borysem Budką. Sprawa dotyczyła 'paragonu hańby' z wyborczej debatyTVP przegrało przed sądem z Borysem Budką. Sprawa dotyczyła 'paragonu hańby' z wyborczej debatyCzytaj dalej

Warto zaznaczyć, że twórca fałszywego profilu wcześniej podszywał się także pod Grzegorza Schetynę. Można to poznać głównie po najstarszych wpisach, kiedy autor konta nie przedstawiał się jako żaden z wymienionych polityków. Wówczas pisał przede wszystkim o Adamie Michniku oraz jego rodzinie, aby niespodziewanie zmienić szczegóły profilu w celu podawania się za lidera Platformy Obywatelskiej. Kiedy zrezygnował z takich działań, zaczął podszywać się pod Neumanna.

Problem jest o tyle poważny, że ostatni wpis, już w imieniu posła opozycji, zebrał ponad 700 polubień, prawie 300 komentarzy i podało go dalej 131 użytkowników Twittera. Znaczna większość z nich była przekonana, iż jest to prawdziwy profil Neumanna. Ten nie ma jednak z oficjalnym kontem nic wspólnego.

Prawdziwe konto:

Sławomir Neumann Twitter

Fałszywe konto:

Sławomir Neumann fake

Sławomir Neumann fake konto

Porównianie fake profili Grzegorza Schetyny i Sławomira Neumanna:

Sławomir Neumann Grzegorz Schetyna

Sławomir Neumann fejk konto

Źródło: Twitter
Foto: Flickr (Piotr Drabik)

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News