Smog sondaż
Autor Maria Wieczorek - 25 Listopada 2019

Młodzi Polacy lepiej rozumieją, jak niebezpieczne jest zanieczyszczenie powietrza? Sondaż na to nie wskazuje

Smog stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, czy ostatecznie nawet życia osób oddychających zanieczyszczonym powietrzem. Zdawać by się mogło, że zdają sobie z tego sprawę szczególnie młodsze pokolenia, stojące w dużej części za protestami klimatycznymi. Jak jednak wynika z rezultatów dotyczącego ekologicznej świadomości Polaków sondażu, to osoby powyżej 45. roku życia wiedzą najwięcej o szkodliwości spalania plastiku i folii w domowych piecach.

Smog jest obecnie poważnym problemem wielu polskich miast. Coraz częściej słyszymy więc nie tylko o specjalnych, lokalnych uchwałach, które mają polepszyć stan powietrza, ale także o protestach klimatycznych, organizowanych w sprawie zwiększenia skuteczności ochrony środowiska. Chociaż inicjatorami tych wydarzeń okazywali się najczęściej ludzie młodzi, ich świadomość ekologiczna zdaje się w dużej części wciąż pozostawiać wiele braków.

To nieprawda, że koty nie widzą kolorów. Sprawa okazuje się jednak naprawdę skomplikowanaTo nieprawda, że koty nie widzą kolorów. Sprawa okazuje się jednak naprawdę skomplikowanaCzytaj dalej

Smog a świadomość ekologiczna Polaków

Wskazywać może na to sondaż, który został przeprowadzony dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna. Jedno z zadanych w nim pytań brzmiało:

"Jaka jest twoja opinia na temat spalania plastikowych butelek i foliowych opakowań w domowych piecach grzewczych?"

Jak wynika z rezultatów sondażu, 80% pytanych stwierdziło, iż jest to "bardzo szkodliwe dla środowiska". Według 6% "to jest mało szkodliwe dla środowiska", a zdaniem 5% "to nie jest szkodliwe dla środowiska". Jak jednak rozłożyły się głosy w poszczególnych grupach wiekowych?

  • 18-24 lata: 70% - "To bardzo szkodliwe dla środowiska"; 14% - "To mało szkodliwe dla środowiska" lub "To nie jest szkodliwe dla środowiska"
  • 25-34 lata: 74% - "To bardzo szkodliwe dla środowiska"; 17% - "To mało szkodliwe dla środowiska" lub "To nie jest szkodliwe dla środowiska"
  • 35-44 lata: 80% - "To bardzo szkodliwe dla środowiska"; 10% - "To mało szkodliwe dla środowiska" lub "To nie jest szkodliwe dla środowiska"
  • 45-54 lata: 85% - "To bardzo szkodliwe dla środowiska"; 7% - "To mało szkodliwe dla środowiska" lub "To nie jest szkodliwe dla środowiska"
  • 55+ lata: 85% - "To bardzo szkodliwe dla środowiska"; 9% - "To mało szkodliwe dla środowiska" lub "To nie jest szkodliwe dla środowiska"

Jak więc widać, najmłodsze grupy wykazały się w tej kwestii najmniejszą świadomością ekologiczną. Jest to o tyle zaskakujące, że w mediach oraz przestrzeni internetowej bardzo często powtarzają się już twierdzenia o szkodliwości spalania podobnych odpadów w piecach. Jak widać, nie wszystkich przekonują jednak naukowe dowody.

Źródła: Ciekaweliczby.pl, Ekologia.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News