Szczepienia na koronawirusa
Autor Piotr Burakowski - 28 Października 2020

Będą przymusowe szczepienia, a ustawa została wprowadzona “po cichu”? Odpowiadamy

Czytelnicy AntyFAKE.pl pytają, czy czekają nas przymusowe szczepienia na COVID-19. W internecie pojawiły się opinie, że wyrok TK ws. aborcji “był zasłoną” do wprowadzenia przepisu o stosowaniu środków przymusu bezpośredniego za niepoddanie się m.in. obowiązkowi szczepienia. Tymczasem jest to przepis, który istnieje już od 11 lat.

Obwieszczenie marszałka Sejmu w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych wywołało kontrowersje. Powodem jest zawarty w ustawie art. 36, który mówi o używaniu środków przymusu bezpośredniego wobec zakażonych osób, które nie poddają się obowiązkowym szczepieniom, badaniom i zabiegom sanitarnym, kwarantannie czy izolacji.

Czy będą obowiązkowe szczepienia na koronawirusa?

To wzbudziło wyraźny sprzeciw dużej części internautów, którzy obawiają się, że czekają ich obowiązkowe szczepienia na koronawirusa. Problem w tym, że przepis, który reguluje tę kwestię, nie został wprowadzony w ostatnim czasie – funkcjonuje od 1 stycznia 2009 roku.

Jak brzmi treść art. 36 ust. 1 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi?

"Wobec osoby, która nie poddaje się obowiązkowi szczepienia, badaniom sanitarno-epidemiologicznym, zabiegom sanitarnym, kwarantannie lub izolacji obowiązkowej hospitalizacji, a u której podejrzewa się lub rozpoznano chorobę szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną, stanowiącą bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia innych osób, może być zastosowany środek przymusu bezpośredniego polegający na przytrzymywaniu, unieruchomieniu lub przymusowym podaniu leków".

Jedyna modyfikacja pochodzi z 31 marca 2020 roku i dotyczy zmiany niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Zmiana mówi o tym, że przepis ma zastosowanie także wobec osób poddanym obowiązkowej hospitalizacji.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Antycovidoviec zaatakował w Łodzi. Nie spodobało mu się, że inni noszą maseczki
  2. Kiedy pojawi się szczepionka na Covid-19? Gates studzi optymizm

Dodajmy, że z nieoficjalnych informacji "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że polski rząd nie ma w planach wprowadzenia obowiązkowych szczepień na COVID-19. Tym bardziej, że na początku dawek szczepionki będzie stosunkowo niewiele, w związku z czym najważniejsze będą osoby z grup ryzyka.

Źródło: AntyFAKE.pl
Foto: Pixnio.com

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News