Szkoła
Autor Michalina Kobla - 11 Maja 2019

Publiszer zasugerował, że szkoła w przyszłości trwać może nawet 19 godzin dziennie. Niesłusznie nastraszono uczniów oraz ich rodziców

W serwisie Publiszer ukazał się tekst, którego treść zawierała informację o tym, że czas trwania lekcji szkolnych może zostać wydłużony do 19 godzin dziennie. Powołano się przy tym w niepełny sposób na oparty głównie na prognozach artykuł portalu Codzienneinfo.pl. Jaka jest prawda w tej kwestii i jakich argumentów użyli autorzy wspomnianych publikacji?

Redaktorzy serwisów Publiszer oraz Codzienneinfo.pl podjęli temat specyficznej sytuacji naboru młodzieży do szkół ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2019/2020. Jak przekazano, o miejsca w liceach oraz technikach będą się ubiegali uczniowie zarówno kończący trzecią klasę gimnazjum (rocznik 2003), jak i ósmą klasę szkoły podstawowej (rocznik 2004). Z tego też powodu chętnych na jedno miejsce nastolatków będzie więcej niż w poprzednich latach.

W tym właśnie kontekście w portalu Publiszer opublikowano artykuł pod tytułem "Szkoła 19h dziennie? Uczniowie naprawdę się tego obawiają i mają ku temu powody". Sam tekst okazał się bardzo krótki i w zasadzie nie przekazywał żadnych informacji, przyciągając jedynie mogącym martwić uczniów oraz ich rodziców nagłówkiem. W samej publikacji znaleźć można przekierowanie do serwisu Codzienneinfo.pl, a konkretnie do artykułu "Uczniów czeka trudny okres. W szkołach średnich lekcje będą trwały nawet do godziny 19.".

"Szkoły robią co mogą, aby przygotować się na natłok uczniów. W niektórych placówkach nie da się jednak wyczarować dodatkowej przestrzeni, bo nie ma nawet z czego. Sale lekcyjne tworzą się więc w piwnicach i na strychach, które do tej pory były używane, jako przestrzeń magazynowa. Wiele wskazuje na to, że nawet te zmiany nie będą w stanie polepszyć sytuacji i uczniowie będą zmuszeni do pozostawania na lekcjach do późnych godzin popołudniowych/wieczornych. Innego wyjścia nie ma." - uzasadnili tytuł tekstu autorzy Codzienneinfo.pl.

Jak więc widać, redaktor nie powołał się na żadne fakty, które mogłyby pochodzić z komunikatów Ministerstwa Edukacji Narodowej, kuratoriów, czy też od samej minister Anny Zalewskiej. Nie wspomniał także o doniesieniach z konkretnych szkół, chociaż te pojawiały się już w większych mediach. Posłużono się raczej przypuszczeniami oraz domniemaniami, nie udostępniono źródła w innym medium.

Artykuł serwisu Publiszer mógł realnie przestraszyć rodziców i uczniów

Warto jednak skupić się na specyficznym przekłamaniu, które znaleźć można w serwisie Publiszer. Tam zadano bowiem pytanie: "Szkoła 19h dziennie?", co nie jest zgodne nawet z treścią źródła w Codzienneinfo.pl. Istnieje bowiem ogromna różnica między lekcjami trwającymi do godziny 19:00 od najczęściej godziny 8:00 (11 godzin) a zajęciami przez 19 godzin dziennie. Oczywiście sądzić można, że autor miał na myśli pewnego rodzaju system zmianowy, w którym część uczniów przychodziłaby do szkoły na rano, a część na popołudnie. Podobnej myśli w tekście nie wyartykułowano jednak w sposób bezpośredni, ani nawet sugestywny. Poza tym, nawet jeśli o to właśnie chodziło redaktorowi, nie ma to potwierdzenia w dotychczasowych informacjach z MEN lub kuratoriów, opartych na oficalnych decyzjach dotyczących skali krajowej.

Jak na razie, nauczyciele oraz kierownictwo niektórych szkół zastanawiają się nad rozwiązaniem problemu związanego z liczbą uczniów w podwójnym roczniku. NaTemat informował między innymi, że w Białymstoku pojawiają się sugestie dotyczące prowadzenia zajęć w soboty lub popołudniami. Na razie są to jednak jedynie sugestie. Przekazywanie w nagłówkach, iż szkoła mogłaby trwać 19 godzin dziennie, co wprost naprowadza na myśl, iż dzieci całe (dosłownie) dnie będą musiały spędzać w placówkach edukacyjnych, jest oczywistym nadużyciem. Bezpośrednie przekazywanie wieści w tej kwestii, chociaż nie zapadły konkretne decyzje na skalę krajową (dyskusję podejmuje się na razie w lokalnych społecznościach), także nie jest działaniem rzetelnym.

Publiszer poinformował, ze lekcje będą trwały nawet 19 godzin dziennie. Niesłusznie nastraszono uczniów oraz ich rodziców

Publiszer poinformował, ze lekcje będą trwały nawet 19 godzin dziennie. Niesłusznie nastraszono uczniów oraz ich rodziców

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News