QAnon
Autor Piotr Burakowski - 27 Października 2020

QAnon: wielka teoria spiskowa zyskuje tysiące zwolenników w Europie

Prezydent Donald Trump toczy walkę z “układem” kierowanym przez globalne elity i siatki pedofilów? Teoria spiskowa QAnon jest popularna nie tylko w USA, ale i Europie. Wzmocniło ją poszukiwanie spiskowych źródeł pandemii koronawirusa, z którą Stany Zjednoczone zupełnie sobie nie radzą, podobnie jak wiele państw Europy. QAnon przyciągnęła już setki tysięcy zwolenników – zwraca uwagę Politico.

We Francji idee amerykańskiego ruchu QAnon zostały przejęte przez Żółte Kamizelki, we Włoszech – przez antyszczepionkowców, a Wielkiej Brytanii – przez zwolenników brexitu.

Teoria spiskowa "demaskuje" wielkie oszustwo, które ma na celu zaszkodzenie prezydentowi Donaldowi Trumpowi.

Jak pisze Politico o QAnon: "Jej ideologia łączy w sobie niechęć do władz, sprzeciw wobec lockdownu w czasie pandemii i antysemicką retorykę z głębokim (lecz nie mającym żadnych podstaw) przekonaniem o istnieniu światowej siatki pedofilskiej stworzonej przez globalne elity".

Dalej czytamy, że zwolennicy teorii mają przekonanie, że jakiś wielki zbawiciel – wspierany przez "Q", anonimową postać mającą wgląd w działania amerykańskiego rządu, od której wziął nazwę cały ruch – ochroni ich przed mrocznymi siłami stojącymi za tym gigantycznym spiskiem.

QAnon w mediach społecznościowych

Politico dokonało analizy dziesiątek tysięcy wpisów w mediach społecznościowych i dyskusji na forach internetowych w sześciu językach. Analiza pokazała, że "język i idee ruchu QAnon coraz mocniej przenikają do sieciowych społeczności i ruchów protestu na całym kontynencie".

Tłumaczy się to głównie kryzysem związanym z pandemią. – Człowiekowi, który czuje, że traci kontrolę nad swoim życiem, łatwiej uwierzyć w takie teorie spiskowe. Koronawirus doładował naszą rzeczywistość nowymi obawami. Ludzie spędzają w sieci jeszcze więcej czasu niż dawniej, więc częściej trafiają też na przekazy antyszczepionkowców i inne treści związane z teoriami spiskowymi – ocenił Jonathan Bright, badacz z Oxford Internet Institute.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Gates studzi wszelki optymizm. Bardzo zła prognoza na 2021 r.
  2. Kim są superroznosiciele? To oni odpowiadają za 80 proc. nowych zakażeń

Przypomnijmy, że naukowcy z Cornell University, jednego z najbardziej prestiżowych uniwersytetów amerykańskich, który należy do Ligi Bluszczowej, przeanalizowali 38 mln anglojęzycznych artykułów na temat pandemii. Z ich analizy wynikło, że największym inicjatorem fake newsów i teorii spisowych na temat koronawirusa jest Donald Trump.

Źródło: Politico
Foto: YouTube / BBC Newsnight

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News