Tryb incognito bezpieczeństwo
Autor Maria Wieczorek - 2 Grudnia 2019

Tryb incognito zapewnia anonimowość w sieci? Lepiej nie wierz w mity o przeglądaniu prywatnym

Tryb incognito zdecydowanie nie jest tak bezpieczny, jak wydaje się wielu jego użytkownikom. Przeglądanie prywatne wciąż pozostaje więc przedmiotem licznych mitów. Najpopularniejszy z nich to bez wątpienia fałszywe twierdzenie, według którego używanie przeglądarki w rzeczonym trybie umożliwia pozostanie całkowicie anonimowym.

Tryb incognito nie jest w stanie zapewnić użytkownikowi całkowitego bezpieczeństwa i prywatności. Korzystanie z niego działa przede wszystkim lokalnie, częściowo ukrywając działania internauty na jego komputerze. Wśród "wyczyszczonych" informacji wyliczamy przede wszystkim historię przeglądarki i wyszukiwania, a także hasła, które nie zostaną w takiej sytuacji automatycznie zapisane na urządzeniu.

Chciał sprostować fake newsa o Franciszku. Został zablokowany przez znanego dziennikarza, autora nieprawdziwej informacjiChciał sprostować fake newsa o Franciszku. Został zablokowany przez znanego dziennikarza, autora nieprawdziwej informacjiCzytaj dalej

Czy tryb incognito jest bezpieczny?

Tryb incognito na pewno nie zapewni jednak pełnej anonimowości w sieci - przeglądane strony może bowiem sprawdzić chociażby dostawca usług internetowych, ale też pracodawca lub władze szkoły. Poza tym należy pamiętać, że pobrane w czasie przeglądania prywatnego pliki same nie znikną z komputera. Tryb incognito nie zastępuje też VPN. Inni użytkownicy sieci, a szczególnie służby i organy ścigania, bez względu na to ustawienie mają możliwość odczytania numeru IP danego użytkownika.

Warto zaznaczyć, że przy otwarciu strony w trybie incognito chociażby na Google Chrome, każdy internauta otrzyma bezpośrednią informację o tym, co będzie zapisywało się w przeglądarce, a co nie będzie już widoczne. Należy zapoznawać się z podobnymi komunikatami, gdyż mogą pomóc zachować bezpieczeństwo w sieci. Samo korzystanie z przeglądania prywatnego nie powinno bowiem napawać zbytnim optymizmem w tej kwestii. To może bowiem co najwyżej utrzymać nas w pewności, że osoba korzystająca z naszego komputera nie będzie w stanie bezpośrednio sprawdzić historii wyszukiwania lub przeglądania. Wyższe standardy bezpieczeństwa powinno się za to w sieci zapewniać w bardziej świadomy sposób.

NAJLEPSZE DZISIAJ:

  1. 'Koala funkcjonalnie wymarły'. Alarmistyczne doniesienia obiegły media, jaka jest prawda?
  2. Biznes Info - portal o finansach małych i dużych
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?

Źródło: Instalki

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News