Koala Australia
Autor Maria Wieczorek - 2 Grudnia 2019

'Koala funkcjonalnie wymarły'. Alarmistyczne doniesienia obiegły media, jaka jest prawda?

Koala jest już funkcjonalnie wymarłym gatunkiem? Po serii gigantycznych pożarów w australijskich lasach podobne, niezwykle tragiczne twierdzenia obiegły największe światowe media. Chociaż wielu ekspertów twierdzi, że w rzeczywistości koale da się jeszcze uratować, ich zdaniem będzie to wymagało wzmożonej pracy i zaangażowania.

Koala jako gatunek ucierpiały poważnie w ostatnich ogromnych pożarach, które trawiły australijskie lasy. Wiele zwierząt zginęło, a niektórym ogień odebrał pożywienie oraz przestrzeń do swobodnej egzystencji. W ciągu ostatnich 20 lat czynniki naturalne i działalność człowieka miały wpłynąć na zmniejszenie się populacji koali aż o 42%.

Koala - w jakiej sytuacji jest tak naprawdę ten gatunek?

Australijska Fundacji Koali już od maja ogłaszała, że gatunkowi grozi funkcjonalne wymarcie. Głosy te powróciły przy okazji wspomnianych pożarów, a przedstawiciele instytucji apelowali o stanowcze, drastyczne wręcz kroki w walce o powstrzymanie ostatecznego wymarcia koali. Co ciekawe, przedstawiciele WWF twierdzą jednak, że w Nowej Południowej Walii oraz Queensland gatunek rzeczywiście jest obecnie poważnie zagrożony, jednak nie można tego powiedzieć o innych terenach. W rozmowie z The Guardian reprezentant organizacji dr Stuart Blanch przekazał, iż ten właśnie fakt pozostaje szansą na ocalenie koali. Dodał też, że członkowie WWF są "absolutnie przekonani, że istnieje nadzieja na powstrzymanie wymierania".

'Franciszek Pieczka nie żyje'? 91-letni aktor kultowych filmów z PRL ofiarą ohydnego fake newsa'Franciszek Pieczka nie żyje'? 91-letni aktor kultowych filmów z PRL ofiarą ohydnego fake newsaCzytaj dalej

Blanch wytłumaczył też dla Wirtualnej Polski, że rozbieżności w ocenianiu wielkości populacji gatunku wynikają z bardzo prozaicznego faktu. Koale naturalnie żyją na wysokich drzewach i nie szukają obecności człowieka, więc często trudno je odnaleźć nawet naukowcom. Ekspert dodał:

"Szacunki dotyczące populacji są różne. Jeszcze 7 lat temu eksperci wskazywali, że na wolności żyje od 50 000 do 300 000 koali. Według obecnych szacunków WWF na wolności żyje około 200 000 koali. Ich liczebność spadała aż o 95% od czasów brytyjskiej kolonizacji."

Warto jednak pamiętać, że nieco spokojniejszy ton przedstawicieli WWF nie może uśpić czujności ludzi w tej kwestii. Aby koale przetrwały, trzeba spełnić kilka warunków, którymi według Blancha są przede wszystkim zahamowanie niszczenia lasów oraz skuteczna walka z globalnym ociepleniem. Ludzkość ma więc jeszcze szansę, aby uratować koale, jednak będzie to wymagało konkretnych decyzji oraz wzmożonej pracy na rzecz ocalenia tego gatunku przed wymarciem.

NAJLEPSZE DZIŚ:

  1. Poznań walczy ze smogiem z pomocą wyjątkowego muralu. Namalowano go farbami, które oczyszczają powietrze
  2. Ktoś podszywa się na Twitterze pod jedną z partii i krytykuje bohaterskiego Łukasza. Profil obserwuje Marek Kuchciński
  3. Media ogłosiły, że księżna Kate jest w ciąży. Plotka zdobyła popularność, bo w tajemnicy przepracowała dwa dni

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News