Poznań smog
Autor Maria Wieczorek - 1 Grudnia 2019

Poznań walczy ze smogiem z pomocą wyjątkowego muralu. Namalowano go farbami, które oczyszczają powietrze

Poznań znalazł nietypowy, po części symboliczny sposób na walkę z zanieczyszczeniami powietrza. Na ścianie budynku osiedlowego domu kultury na Winogradach odsłonięto mural, który wykonano wchłaniającymi i rozkładającymi część składowych smogu farbami. Na uroczystości pojawiła się między innymi minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Poznań pochwalić się może wyjątkowym muralem o powierzchni 77 m kw., który stanowi wspólny projekt spółki Enea oraz Fundacji Wielkopolska Pracownia Umysłów. Przedstawia on charakterystyczne dla tego miasta budynki i - co najważniejsze - został wykonany specjalnymi farbami. Te oczyszczają bowiem powietrze poprzez wchłanianie i rozkładanie części składowych smogu. Jak wynika z zapowiedzi, mural będzie w stanie w 10 lat zmniejszyć zanieczyszczenie niczym 77 drzew.

Ktoś podszywa się na Twitterze pod jedną z partii i krytykuje bohaterskiego Łukasza. Profil obserwuje Marek KuchcińskiKtoś podszywa się na Twitterze pod jedną z partii i krytykuje bohaterskiego Łukasza. Profil obserwuje Marek KuchcińskiCzytaj dalej

Poznań z oczyszczającym powietrze muralem

Na odsłonięciu tego niecodziennego projektu pojawiła się minister w rządzie Mateusza Morawieckiego, Jadwiga Emilewicz. Polityk podkreślała, jak ważną kwestią jest stanowczość w walce ze smogiem, który - wbrew niektórym denialistom - w poważny sposób zagraża zdrowiu mieszkańców dużej części kraju. Szefowa resportu rozwoju powiedziała także:

"Miasta w Polsce coraz szybciej się rozwijają, mają też ogromny potencjał do wdrażania innowacyjnych rozwiązań. Obserwujemy prawdziwy boom na budowę mikroinstalacji fotowoltaicznych, mających zapewnić energię elektryczną na użytek własny. (...) Chcemy, by miasta w Polsce wyglądały właśnie tak jak to z muralu."

Głos w czasie uroczystości zabrał także prezes spółki Enea. Mirosław Kowalik przekazał:

"Grupa Enea chce towarzyszyć użytkownikom dróg w rozwoju elektromobilności w Polsce. Pracujemy nad przygotowaniem sieci do intensywnego rozwoju infrastruktury ładowania, współpracujemy z partnerami w projektach budowy infrastruktury e-mobility. Stworzyliśmy ten mural, by pokazać, że istnienie takiego miasta jest możliwe i nie jest to odległa przyszłość."

Poznań Jadwiga EmilewiczFoto: Twitter / Berenika Ratajczak

NAJLEPSZE DZISIAJ:

  1. Ktoś podszywa się na Twitterze pod jedną z partii i krytykuje bohaterskiego Łukasza. Profil obserwuje Marek Kuchciński
  2. Media ogłosiły, że księżna Kate jest w ciąży. Plotka zdobyła popularność, bo w tajemnicy przepracowała dwa dni
  3. Dostałeś dziwną wiadomość o 'porwaniu dziecka koleżanki'? Uważaj, stoją za nią oszuści

Źródła: Twitter, Onet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News