Porwanie dziecka Facebook
Autor Maria Wieczorek - 1 Grudnia 2019

Dostałeś dziwną wiadomość o 'porwaniu dziecka koleżanki'? Uważaj, stoją za nią oszuści

Porwanie dziecka stało się tematem nowej kampanii oszustów, którzy rozsyłają wiadomości o tragedii w rodzinie koleżanki znajomego. Jeżeli otrzymałeś podobną informację za pośrednictwem Messengera Facebooka, powstrzymaj się przed kliknięciem w załączony link. Skutki takich działań mogą się bowiem okazać opłakane.

Porwanie dziecka jest bez wątpienia wydarzeniem traumatycznym, przez które nie chciałby przechodzić żaden rodzic. Doskonale zdają sobie z tego sprawę także cyberoszuści. Ci bowiem ze sfingowanej tragedii uczynili nowy sposób na wykradanie wrażliwych danych internautów.

'Od soboty WhatsApp będzie płatny'. Łańcuszek oszukał użytkowników aplikacji'Od soboty WhatsApp będzie płatny'. Łańcuszek oszukał użytkowników aplikacjiCzytaj dalej

Porwanie dziecka czy brutalne emocjonalnie oszustwo?

Wielu użytkowników aplikacji Messenger Facebooka miało w ostatnim czasie otrzymać od losowego znajomego wiadomość o treści: "Hej, jest sprawa! Porwano dziecko mojej koleżanki. Wejdź na mój profil u góry i udostępnij". Internauta, który w dobrej wierze będzie chciał pomóc, sam znajdzie się jednak w tarapatach. Wiadomość jest bowiem rozsyłana automatycznie z różnych kont, jeżeli ich właściciele wcześniej dali się nabrać. Poza tekstem składa się z linku, który przenosi do całkiem realistycznie wyglądającej strony internetowej. Na niej ma za to znajdować się film z porwania dziecka z galerii handlowej. Jeżeli chcemy je odtworzyć, jesteśmy zmuszeni do "zalogowania się" na Facebooka, które w rzeczywistości okazuje się zwyczajnym przekazaniem naszych danych logowania oszustom. Ci mogą więc bez najmniejszych problemów przejąć kontrolę nad cudzym kontem.

Warto zaznaczyć, że na jednym z etapów strona prosi także o wpłatę BLIK. Chociaż ofierze wydaje się, iż przelew nie będzie niczym szkodliwym, w rzeczywistości wyłudzacze przejmują szereg wrażliwych danych. Te umożliwiają za to kolejne wypłaty oszczędności, prowadzące do całkowitego wyczyszczenia konta.

Co zrobić, aby nie dać się oszukać? Przede wszystkim zachować ostrożność w przypadku podobnych, niespodziewanych sytuacji. Warto zapytać znajomego, o co dokładnie chodzi i czy to on jest autorem rzeczonej wiadomości. Najlepiej za to całkowicie powstrzymać się przed przechodzeniem na witryny, których nigdy wcześniej nie widzieliśmy i nie jesteśmy pewni ich źródeł.

NAJLEPSZE DZISIAJ:

  1. Klaudia Jachira bohaterką krzywdzącej manipulacji. Internauci pomylili ją z aktorką filmów dla dorosłych
  2. Księżna Diana była w ciąży w chwili tragicznego wypadku? Plotki po latach skomentował patolog sądowy
  3. Zauważyłeś monetę w drzwiach swojego auta? Zagrożenie jest realne, lepiej uważać

Źródło:Wirtualna Polska Tech, Antyfake

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News