TVP Info pokazało zdjęcie warszawskiej kranówki
Autor Michalina Kobla - 31 Sierpnia 2019

TVP Info pokazało brudną wodę, lecącą z warszawskich kranów. Nie ma nic wspólnego z awarią w oczyszczalni

TVP Info pokazało na swym portalu informacyjnym zdjęcie brudnej wody, która leciała z kranu jednej z czytelniczek, mieszkającej w warszawskim Śródmieściu. Chociaż nie przekazano bezpośrednio, że ma to związek z awarią w oczyszczalni ścieków "Czajka", sam tekst był bardzo sugestywny. Jak wynika z komunikatu MPWiK, problem ten nie ma jednak nic wspólnego z omawianą sprawą.

TVP Info opublikowało 29 sierpnia na swym portalu informacyjnym tekst pod tytułem: "Czy woda w warszawskich kranach jest bezpieczna?". Artykuł był opatrzony zdjęciem nadesłanym przez czytelniczkę, na którym widzimy brudną wodę w wannie. Kobieta napisała w wiadomości do redakcji:

"Nie wiem, czy jest to problem związany z Wisłą, ale woda, która jest zazwyczaj transparentna, dziś wygląda jak poniżej. Woda została nalana do kąpieli, zdjęcie zrobione o 14:20. »Na żywo« woda jest ciemniejsza niż na zdjęciu."

Awaria oczyszczalni Czajka. Dworczyk pomylił kierunek biegu Wisły, ostrzegł mieszkańców niewłaściwych miastAwaria oczyszczalni Czajka. Dworczyk pomylił kierunek biegu Wisły, ostrzegł mieszkańców niewłaściwych miastCzytaj dalej

Internautka miała dodać też, iż nie dotarły do niej żadne informacje związane z ewentualnym odradzeniem używania tej wody. Jednocześnie dziennikarze TVP Info opisali w tym kontekście sprawę awarii w oczyszczalni ścieków "Czajka", przez którą do Wisły spływają obecnie ścieki. Redaktorzy zachęcili do nadsyłania kolejnych zdjęć, publikując przy tym komentarz Joanny Narożniak, rzeczniczki prasowej Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie, która stwierdziła:

"Za jakość wody w kranach odpowiadają wodociągi, także stan instalacji, jaka jest założona wewnątrz budynku. Takie zgłoszenia otrzymujemy codziennie z terenów całej Polski."

To samo zdjęcie na swym profilu na Twitterze udostępnił szef portalu TVP Info, Samuel Pereira. Dziennikarz napisał:

"Tak wygląda kranówka w warszawskiej dzielnicy Śródmieście. "Woda, która jest zazwyczaj transparentna, dziś wygląda jak poniżej. »Na żywo« jest ciemniejsza". Zdjęcie na platformę Twoje Info wysłała czytelniczka portalu."

TVP Info pokazało zdjęcie warszawskiej kranówki

W tekście wspomniano także o stanowisku MPWiK, według którego awaria nie jest zagrożeniem dla warszawskiej kranówki. Rzeczywiście, 28 sierpnia w oficjalnym komunikacie poinformowano, że "powyższa sytuacja nie ma wpływu na jakość wody dostarczanej mieszkańcom Warszawy - ujęcia wody dla miasta znajdują się pod dnem Wisły i są zlokalizowane powyżej miejsca zrzutu ścieków do rzeki". 31 sierpnia opublikowano także codzienne wyniki badań jakości wody uzdatnionej, które opisano:

"Warszawska kranówka spełnia rygorystyczne wymogi, określone przepisami prawa krajowego i unijnego, a jej parametry są stale kontrolowane na każdym etapie uzdatniania oraz bezpośrednio w sieci miejskiej. (...) Wyniki badań w zakresie parametrów mikrobiologicznych jak i fizyko-chemicznych, potwierdzają, że jakość dostarczanej przez MPWiK wody, zarówno w SUW Filtry jak SUW Praga, spełniają wymagania dotyczące jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi określane Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. (Dz. U. z 2017 r., poz.2294). W związku z awarią układu przesyłowego, którym ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy są transportowane do oczyszczalni „Czajka”, informujemy, że woda dostarczana do mieszkanek i mieszkańców stolicy jest bezpieczna i nadaje się do picia z kranu. Awaria układu przesyłowego dotyczy systemu kanalizacyjnego i nie ma wpływu na jakość wody dostarczanej mieszkańcom Warszawy - ujęcia wody dla miasta znajdują się pod dnem Wisły i są zlokalizowane 10 km powyżej (wcześniej) niż miejsce zrzutu ścieków do rzeki. Parametry jakościowe wody dostarczanej mieszkankom i mieszkańcom Warszawy w żaden sposób się nie zmieniły."

Oczywiście z kranu czytelniczki mogła polecieć brudna woda, jaką zobaczyliśmy na zdjęciu. Warto jednak zaznaczyć, iż najpewniej ma to związek ze słowami Joanny Narożniak - do takiego stanu "kranówki" przyczyniła się zapewne sama instalacja w budynku lub na danym obszarze, czy też chwilowa przerwa w dostawie, a nie awaria oczyszczalni ścieków "Czajka". Informacje zawarte w oficjalnych komunikatach MPWiK podpowiadają, iż rzeczywiście nie powinniśmy tych spraw łączyć. Sprawę dodatkowo może skutecznie obrazować grafika, którą odnaleźliśmy na stronie "Cezary Pyszny Spamblog" na Facebooku. Autor zaznaczył miejsca, w których odbywa się zrzut ścieków oraz gdzie dokładnie znajduje się ujęcie wody. Wisła płynie za to w kierunku północnym, przez co zanieczyszczona woda omija prawie całą Warszawę.

TVP Info pokazało brudną wodę, lecącą z warszawskich kranów. Nie ma nic wspólnego z awarią w oczyszczalni

Grafika znaleziona na "Cezary Pyszny Spamblog":

TVP Info pokazało brudną wodę, lecącą z warszawskich kranów. Nie ma nic wspólnego z awarią w oczyszczalni

Źródła:Twitter, Facebook, TVP Info, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News