Auschwitz-Birkenau
Autor Piotr Burakowski - 29 Lipca 2020

Mienie żydowskie. Departament Stanu USA o uchybieniach polskiej władzy

Polska jako jedyny kraj UE wciąż nie przyjęła całościowych rozwiązań dotyczących zwrotu mienia ofiarom Holokaustu lub ich spadkobiercom – podaje raport “Just Act” Departamentu Stanu USA.

Raport to część ustawy 447., która przez część polityków jest traktowana jako sposób na zmuszenie Polski do wypłacenia odszkodowania lub zwrotu mienia, które Polacy pochodzenia żydowskiego stracili w II wojnie światowej.

Raport niczego nie narzuca Polsce

Tymczasem ustawa niesie za sobą tylko obowiązek złożenia co roku w Kongresie USA raportu na temat tego, jak sygnatariusze Deklaracji Terezińskiej radzą sobie z wprowadzeniem w życie jej postanowień na temat zadośćuczynienia ofiarom Holokaustu. Nie znajdziemy w nim informacji o narzucaniu czegokolwiek Polsce.

Departament Stanu USA wskazuje, że Polska jest zaangażowana w sprawę Holocaustu: nasz kraj wypłaca rodzaj renty ofiarom Holokaustu i poważnie angażuje się na rzecz jego upamiętnienia. W raporcie wymieniono, że polskie władze finansują muzea i pomniki historyczne.

Kaczyński mówił o podwyżce płacy minimalnej do 3 tys. zł. Pomysł bez realizacji?Kaczyński mówił o podwyżce płacy minimalnej do 3 tys. złCzytaj dalej

“Poważne kwestie związane z mieniem z czasów Holokaustu”

Z drugiej zaś strony raport zwraca uwagę:

"Podczas gdy władze polskie utrzymują, że wdrożyły szeroko zakrojone ustawodawstwo, Polska jest jedynym krajem członkowskim Unii Europejskiej, w którym pozostały poważne kwestie związane z mieniem z czasów Holokaustu i który nie uchwalił kompleksowej krajowej ustawy reprywatyzacyjnej".

"Ocaleni z Holokaustu i ich potomkowie będący obywatelami amerykańskimi twierdzą, że procedury wymagane do odzyskania ich prywatnych nieruchomości za pośrednictwem polskiego systemu sądowniczego lub w drodze ugody z władzami centralnymi lub samorządem lokalnym są długotrwałe, uciążliwe, kosztowne i w dużej mierze nieskuteczne".

"Niektórzy z nich wyrażają niezadowolenie, że nawet po odzyskaniu nieruchomości, działania ze strony najemców lub innych podmiotów uniemożliwiają im swobodne korzystanie z własnego majątku".

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Powtarzający się eksperci w TVP. Padają trzy nazwiska
  2. “Prawie pół mln zł wydano z naruszeniem zasad”. Karczewski zabrał głos

Raport wskazuje także, że "Polska nie dysponuje odrębnym mechanizmem lub procedurami rozpatrywania roszczeń dotyczących własności prywatnej poza ustawą zabużańską lub uregulowaniami dla obszaru Warszawy".

"Światowa Organizacja Restytucji Mienia Żydowskiego szacuje, że wypłacono łącznie 2,55 miliarda złotych (680 mln USD) na rzecz wnioskodawców za wszystkie nieruchomości znajdujące się w obecnych granicach Polski, ale poza Warszawą. Występujący z roszczeniami w Polsce mogą dochodzić zwrotu mienia na drodze administracyjnego postępowania sądowego lub w drodze porozumień ugodowych z władzami samorządowymi lub Skarbem Państwa" – informuje w raporcie Departament Stanu USA.

“Polska strategia walki z koronawirusem zbliża się do szwedzkiej”“Polska strategia walki z koronawirusem zbliża się do szwedzkiej”Czytaj dalej

Kompleksowe rozwiązanie na drodze legislacyjnej

Departamentu Stanu USA zachęca Polskę do rozwiązania problemu mienia pożydowskiego. Polska to wciąż jedyny kraj UE, który nie przystąpił do tego kompleksowo na drodze legislacyjnej.

Źródło: pl.usembassy.gov/pl
Foto: Pixabay.com

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News