Věra Jourová areszt
Autor Maria Wieczorek - 22 Grudnia 2019

Zamieszanie wokół unijnej komisarz po wywiadzie polityka PiS. Redakcja zasugerowała jej kryminalną przeszłość

Věra Jourová stała się bohaterką wywiadu Ryszarda Czarneckiego dla portalu wPolityce.pl. Nagłówek artykułu oraz sposób, w jaki udostępniono go na portalach społecznościowych, sugerował przeszłość kryminalną wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej. W rzeczywistości zarzuty pod adresem czeskiej polityk okazały się za to całkowicie bezpodstawne.

Věra Jourová pełni obecnie funkcję wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej pod kierownictwem Ursuli von der Leyen. Przed objęciem tego stanowiska polityk pozostawała komisarz ds. sprawiedliwości, spraw konsumenckich i równości płci. Czeskiej działaczce często zdarzało się krytykować reformy wymiaru sprawiedliwości, wprowadzane przez polski rząd z ramienia PiS. To właśnie ona wysłała głośny list do prezydenta, premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu w sprawie zmian, które kilka dni temu wyciągnęły na ulice miast tysiące protestujących.

Niehandlowa niedziela tuż przed Bożym Narodzeniem? Ustawa przewiduje specjalny wyjątekNiehandlowa niedziela tuż przed Bożym Narodzeniem? Ustawa przewiduje specjalny wyjątekCzytaj dalej

Věra Jourová: przeszłość czeskiej polityk we wPolityce.pl

Redakcja wPolityce.pl postanowiła spytać o sylwetkę Jourovej polskiego europosła, Ryszarda Czarneckiego. Polityk PiS opisał ją jako "osobę, która na własnej skórze odczuła, co to znaczy wymiar niesprawiedliwości". Działacz przytoczył historię z 2006 roku, kiedy to wiceprzewodniczącej KE, a wówczas wysoko postawionej pracownicy ministerstwa rozwoju przedstawiono zarzuty korupcyjne oraz aresztowano ją na około miesiąc. W 2008 roku śledztwo w sprawie zostało umorzone, gdyż nie znaleziono dowodów, które potwierdzałyby rzekome przestępstwa Jourovej. Co ciekawe, później udało jej się nawet uzyskać wysokie odszkodowanie.

Chociaż Czarnecki rzeczywiście podkreślił w wywiadzie, że zatrzymanie i zarzuty wobec polityk były bezpodstawne, redakcja wPolityce.pl promowała wywiad w sposób silnie kontrowersyjny. Nagłówek sugerował bowiem kryminalną przeszłość komisarz bez stosownego omówienia - "Czarnecki: Jourová przez miesiąc siedziała w więzieniu". Na Twitterze tekst udostępniono za to z podpisem: "NASZ WYWIAD. Ryszard Czarnecki: Komisarz Věra Jourová była aresztowana pod zarzutami korupcyjnymi. Przez miesiąc siedziała w więzieniu". Ostatecznie, po fali krytycznych komentarzy, tytuł tekstu na stronie zmieniono na "Czarnecki: Poprzez pryzmat własnego życiorysu, komisarz Jourová powinna mieć więcej empatii do Polski niż pan Timmermans". Nagłówek w mediach społecznościowych pozostał jednak taki sam, wciąż sugerując internautom błędne informacje.

Věra Jourová wPolityce

Věra Jourová przeszłość

NAJLEPSZE DZIŚ:

  1. Nie tylko Donald Trump. W stan oskarżenia stawiano także dwóch innych prezydentów
  2. Tłumy na krakowskim proteście czy feta kibiców Wisły? Zmanipulowane zdjęcie oszukało wielu internautów
  3. Błąd w relacji TVN24 z protestów we Wrocławiu. Pokazano wprowadzony przez nazistów herb miasta z okresu II wojny światowej
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. Antyfake to prężnie rozwijający się portal fact-checkingowy. Walczy z dezinformacją w sieci
  6. Lelum: Portal dla nowoczesnych kobiet. Duży sukces serwisu
  7. Antyfake - najpopularniejszy portal fact-checkingowy. Najważniejsze informacje
  8. Biznes Info - portal o finansach małych i dużych

Źródła: Antyfake.pl, wPolityce, Twitter

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News