Warszawa imigranci
Autor Maria Wieczorek - 11 Grudnia 2019

Rasistowski artykuł w warszawskim portalu Życie Stolicy. Autor pisał o 'kulturze brudu' i straszył mieszkańców

Warszawa stała się w ostatnich latach miastem wieloetnicznym i wielokulturowym. Taki stan rzeczy prowokuje niestety niektórych mieszkańców stolicy do rozpowszechniania za pośrednictwem mediów krzywdzących, rasistowskich opinii. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych zapowiedział więc już podjęcie kroków prawnych w sprawie jednego z artykułów portalu Życie Stolicy.

Warszawa zdaje się stawać z roku na rok coraz bardziej otwartym na imigrantów miastem. Nie wszyscy mieszkańcy stolicy są jednak pozytywnie nastawieni do osób, które przyjeżdżają, aby uczyć się i pracować właśnie w Polsce. Taki stan rzeczy podsycają dodatkowo pogłoski o rasistowskim, ksenofobicznym tle, od czasu do czasu obiegające media. Skrajnym tego przypadkiem okazał się artykuł pod tytułem "Czy imigranci z Azji przywieźli do Warszawy groźne choroby?", który opublikowano w serwisie Życie Stolicy.

Warszawa: obraźliwy atak medium na Indusów mieszkających w stolicy

Autor tekstu, zaznaczając stanowczo, że "prawdą jest to, przed czym przestrzegał Jarosław Kaczyński", oskarżył o "przywiezienie" do Warszawy bakterii New Delhi mieszkających w mieście Indusów. Redaktor twierdził dokładnie:

"Problem w tym, że jest to sprawa niepoprawna politycznie. Podobnie jak to co zaraz stwierdzę. »Hindusi to w większości brudasy«. To cała kultura brudu. Nie bez powodu każdy, kto wraca z Indii, mówi o wszechpanującym brudzie, lepiących się ścianach i tonach śmieci leżących na ulicy. Dość wskazać, że Hindusi potrafią krowimi odchodami rozmiękczonymi w wodzie »umy« podłogę. Higiena w postaci mycia rąk wręcz nie istnieje. Nic więc dziwnego, że super bakteria »New Delhi« została nazwana od stolicy Indii."

Tymoteusz Szydło rezygnuje z kapłaństwa. Jaką procedurę będzie musiał przejść?Tymoteusz Szydło rezygnuje z kapłaństwa. Jaką procedurę będzie musiał przejść?Czytaj dalej

Warto więc zaznaczyć, że bakterii nadano potoczną nazwę New Delhi, gdyż wykryto ją u Szweda, który wcześniej leczył się w szpitalu w tym właśnie mieście. Twierdzenia o wszechobecnym brudzie i luźnym skojarzeniu z Indiami nie są więc podparte wiedzą, a przypuszczeniami o ksenofobicznym tle. Jednocześnie redaktor odrzucił możliwość przeniesienia bakterii na przykład przez polskiego turystę, czy przybysza z jakiejkolwiek innej części świata, gdzie obecnie także dochodzi do zarażeń. Zamiast tego w tekście pojawiły się twierdzenia, według których "ktoś, kto dostarcza Ci jedzenie, mógł kilka minut temu załatwiać swoją potrzebę w krzakach". Dlaczego? Przede wszystkim z powodu wiary w obraźliwe stereotypy. Dalej autor dodawał też:

"Skąd plaga pluskiew, karaluchów i wszelkiej maści robactwa w Polsce. Jednym z możliwych wytłumaczeń jest właśnie imigracja z krajów, gdzie te stworzenia są powszechne. Firmy dezynsekcyjne zwłaszcza w Warszawie nie wyrabiają z zamówieniami. Niezaprzeczalnym jest fakt, że w Warszawie są już całe osiedla opanowane przez karaluchy czy pluskwy."

Jednocześnie redaktor nie wspomniał o dużych problemach z wywozem i utylizacją śmieci w stolicy, które doprowadziły rzeczywiście do wielu problemów higienicznych miasta. Zamiast tego, w oparciu o pogłoski i stereotypy, mieszkańców stolicy nastraszono i zmanipulowano, nie podając żadnych konkretnych dowodów na swoje twierdzenia. Warto zaznaczyć, że przedstawiciele Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych poinformowali już, że w sprawie zostaną podjęte kroki prawne.

Źródła:Facebook, Życie Stolicy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News