Warszawa
Autor - 27 Listopada 2019

Ulice Suszy i Grety Thunberg na stałe w Warszawie? W rzeczywistości to happening kierowany do rządzących

Warszawa niespodziewanie zmieniła nazwy ulic w okolicach nowo powstałego Ministerstwa Klimatu? To nie decyzja administracyjna, a efekt działania aktywistów klimatycznych. Ci utworzyli bowiem w ramach happeningu tymczasową Dzielnicę Katastrofy Klimatycznej.

Warszawa stała się w nocy miejscem nietypowej inicjatywy. Aktywiści z międzynarodowej organizacji Extinction Rebellion potajemnie zmienili nazwy ulic przy nowopowstałym Ministerstwie Klimatu. Nowe naklejki na tabliczkach z prawdziwymi nazwami dotyczyły tematyki ekologicznej - warszawiacy mogli przejść się rano m.in. ulicą Suszy, Obywatelskiego Nieposłuszeństwa, Grety Thunberg, a jeden z przystanków przemianowano na Pomnik Aktywistki. Akcja miała za zadanie zwrócić uwagę społeczeństwa na temat globalnego ocieplenia. Jej twórcy żądają "ogłoszenia przez władze alarmu klimatycznego".

Mateusz Morawiecki spotkał się z następcą Donalda Tuska. Rozmawiali o polityce klimatycznejMateusz Morawiecki spotkał się z następcą Donalda Tuska. Rozmawiali o polityce klimatycznejCzytaj dalej

Warszawa z ulicami Suszy i Grety Thunberg. W sprawie interweniowała policja

Kodeks wykroczeń w art. 85 za uszkadzanie znaku lub sygnału alarmowego przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Według Gazety Wyborczej jeden z aktywistów został przewieziony na komendę. Miejsce akcji jest poobklejane znakiem stowarzyszenia, którego symbolem rozpoznawczym jest klepsydra, symbolizująca czas do wyginięcia wielu gatunków zwierząt z powodu zmian klimatycznych.

Extinction Rebellion to zapoczątkowana w Wielkiej Brytanii organizacja, postulująca radykalne zmiany w zakresie emisji gazów cieplarnianych (redukcja dwutlenku węgla do wartości zerowej do 2025 r.). Znana jest głównie z organizowania medialnych akcji, polegających często na obywatelskim nieposłuszeństwie. W Polsce, oprócz opisywanej akcji, członkowie grupy stworzyli "nekrologi cywilizacji" oraz organizowali marsze o nazwie "Pogrzeb przyszłości" w wielu miastach.

Najlepsze dziś:

  1. Nie daj się ponieść w Black Friday! Podpowiadamy, jak zrobić bezpieczne zakupy online
  2. Jak brzmi prawdziwe imię Maryli Rodowicz? Dziś to już nie takie oczywiste
  3. Stres jednak nie taki straszny? Chociaż kojarzy się źle, daje też wiele korzyści

Źródło: RMF FM

Następny artykuł Kliknij ten przycisk Google News Trafisz na stronę Wiadomości Google, gdzie w prawym górnym rogu znajdziesz przycisk "Obserwuj". Kliknij go.