Black Friday
Autor - 27 Listopada 2019

Nie daj się ponieść w Black Friday! Podpowiadamy, jak zrobić bezpieczne zakupy online

Black Friday już za rogiem! Nowe europejskie regulacje mają uchronić klientów przed zdarzającymi się tego wyjątkowego dnia oszustwami. Jak więc można poprawić swoje bezpieczeństwo zakupów w sieci?

Black Friday będzie w tym roku chroniony nowymi regulacjami o usługach elektronicznych (PSD II). Przepisy wprowadzają mechanizm silnego uwierzytelniania użytkownika. Polega on na wykorzystaniu co najmniej dwóch niezależnych od siebie zabezpieczeń, dotyczących wiedzy, posiadania lub cech klienta. Przykładem może być kod SMS, potwierdzenie logowania w telefonie hasła lub odpowiedzi na wcześniej skonstruowane pytanie. Niestety żaden mechanizm zabezpieczeń nie jest w stu procentach skuteczny, a hakerzy znajdują coraz nowsze sposoby na cyberoszustwo. Podpowiadamy więc, jak zminimalizować ryzyko i zrobić spokojne, owocne zakupy.

Planujesz zakupy w Black Friday? Powstało narzędzie, które podpowie, czy rzeczywiście zaoszczędziszPlanujesz zakupy w Black Friday? Powstało narzędzie, które podpowie, czy rzeczywiście zaoszczędziszCzytaj dalej

Black Friday to okazja dla cyberprzestępców

Pierwszym krokiem jest głębokie ukrycie hasła. Nikt oprócz ciebie nie powinien go znać. Zawsze upewnij się także, czy korzystasz z oficjalnej strony lub aplikacji bankowej. W razie wątpliwości skontaktuj się ze swoim dostawcą usług i poproś o wyjaśnienie.

Wiele banków oferuje podwójne powiadomienie transakcji - ustawiając je, zwiększysz kontrolę nad wydatkami. W przypadku przelewu, którego sam nie wykonałeś, istotny jest czas reakcji. Aktualizuj aplikacje bankowe, a także zwracaj uwagę na swój telefon. W ostatnim czasie w Polsce pojawiły się oszustwa typu SIM swap, polegające na aktywacji duplikatu karty SIM przez oszustów i wykonywaniu natychmiastowych przelewów ekspresowych.

Najpopularniejsze dziś:

  1. Stres jednak nie taki straszny? Chociaż kojarzy się źle, daje też wiele korzyści
  2. Kupiłeś dziecku popularnego smartwatcha? Luka w urządzeniu mogła się okazać gratką dla przestępców
  3. Jak brzmi prawdziwe imię Maryli Rodowicz? Dziś to już nie takie oczywiste

źródło: businessinsider.com.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News