Watykan archiwa
Autor Maria Wieczorek - 30 Października 2019

Watykan w końcu odtajnił największe tajemnice? Media mogły wprowadzić w błąd

Tajne Archiwa Watykanu nie będą już dłużej tajne? Do podobnych wniosków dojść było można, czytając niektóre nagłówki w polskich oraz zagranicznych mediach. Jak się jednak okazało, dokumenty nie zostaną całkowicie odtajnione. Zmieni się jedynie oficjalna nazwa omawianych archiwów.

Tajne Archiwa Watykanu, a właściwie Archivum Secretum Apostolicum Vaticanum, sięgają historią do IV w. i pontyfikatu papieża Juliusza I. Przez minione wieki zebrano w nich 85 km (!) dokumentów, podzielonych na ponad 600 zespołów. Dostęp do akt ma jednak jedynie niewielka grupa osób. Są to przede wszystkim wysoko wykwalifikowani naukowcy, skupiający się w swej pracy na badaniu rzeczonych zbiorów.

Jurek Owsiak skomentował ataki trolli pod swym adresem. 'Niech ze złości popękają ci, którzy pisali te bzdury'Jurek Owsiak skomentował ataki trolli pod swym adresem. 'Niech ze złości popękają ci, którzy pisali te bzdury'Czytaj dalej

Watykan: Tajne Archiwa już nie będą "tajne"?

Tajemniczość archiwów nie od dziś przyciąga uwagę miłośników historii oraz teorii spiskowych z całego świata. Wielu z nich zdziwiło się najpewniej treścią nagłówków, które ukazywały się w części polskich i zagranicznych mediów. Te pośrednio sugerować mogły bowiem, że zbiory staną się wreszcie powszechnie dostępne. Jak się jednak okazało, papież Franciszek nie zdecydował się udostępnić wszystkim chętnym najważniejszych dla Watykanu dokumentów. Zgodził się jedynie na zmianę nazwy instytucji.

Zbiory nie będą już "tajne", gdyż nazwa Tajne Archiwa Watykanu zostanie zmieniona na Watykańskie Archiwa Apostolskie. Agencja Reuters podała, że powodem podjętych przez papieża kroków jest nieprecyzyjność słowa "secretum". W dalekiej przeszłości znaczyło bowiem raczej "prywatne", a nie "tajne". Zmiana nie sprawi jednak niestety, że dostęp do zbiorów zostanie poszerzony i zliberalizowany.

Źródła: Antyfake.pl, Gazeta.pl
Foto: Alfredo Borba

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News