Ślub w kościele.
Autor Piotr Burakowski - 7 Sierpnia 2020

Prewencyjne kontrole na weselach? Wiceminister zdrowia zabrał głos

W ostatnim czasie pojawiły się informacje, że na weselach będą miały miejsce policyjne prewencyjne kontrole tego, na ile przestrzegane są obostrzenia związane z koronawirusem. Tymczasem Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia, informuje, że rząd nie ma tego w planach – podaje TVN24.

Janusz Cieszyński pytany, czy będą planowane kontrole przestrzegania obostrzeń na weselach, stwierdził, że "jeżeli pytanie zmierza do tego, czy planujemy, aby tym pięćdziesiątym pierwszym gościem na każdym weselu był Powiatowy Inspektor Sanitarny, to pragnę zapewnić, że takich planów nie ma".

– Oczywiście, jeżeli będą informacje, że gdzieś odbywa się taka uroczystość i limit gości został w istotny sposób przekroczony to tak, jak w przypadku wszystkich takich nadużyć, będzie tam skierowana kontrola i myślę, że pojawi się pracownik inspekcji sanitarnej wspólnie z policją – dodał podczas piątkowego briefingu prasowego wiceminister zdrowia.

– Natomiast takich prewencyjnych kontroli w tym zakresie myślę, że nie będzie – podkreślił.

Od jutra nowe obostrzenia

Wiceminister poinformował, że od jutra na terenie całego kraju będą obowiązywały nowe obostrzenia – dotkną one przede wszystkim 19 powiatów, które mają najwyższy stopień nowych przypadków w ciągu ostatnich 14 dni w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców.

W wyznaczonych powiatach zostaną wprowadzone obostrzenia, które dotyczą m.in. obowiązku noszenia maseczek, organizacji targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel i transportu. Obostrzenia zostały dokładnie opisane na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Strefy najbardziej dotknięte pandemią.

Ograniczenia imprez weselnych w czerwonych strefach

Janusz Cieszyński powiadomił, że w powiatach oznaczonych na czerwono imprezy weselne zostaną ograniczone.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Koronawirus a grypa. Obalamy popularny mit
  2. Ile pieniędzy zasiliło kasę państwa z mandatów za brak maseczek

– W tych powiatach oznaczonych kolorem czerwonym proponujemy obniżenie liczby gości o dwie trzecie do 50 osób, a w powiatach żółtych o 50 osób, czyli łącznie maksymalnie 100 osób – przybliżył wiceminister zdrowia.

Przypomnijmy, że dotychczas w Polsce – według oficjalnych statystyk – na koronawirusa zachorowało 49 515 osób, 35 642 z nich ozdrowiało, a 1774 zmarło.

Źródło: TVN24
Foto: PAWEL SKRABA / SE / EAST NEWS

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News