Wizy do USA Polska
Autor Michalina Kobla - 5 Października 2019

Kiedy wizy do USA przestaną być potrzebne? Kto i tak nie wjedzie do kraju? Sprawdziliśmy najważniejsze fakty

Wizy do USA dla wielu Polaków pozostawały poważną przeszkodą chociażby w kwestii swobodnych podróży. 4 października prezydent Donald Trump wyraził ostatecznie zgodę na włączenie naszego kraju do programu bezwizowego. Nie oznacza to jednak, że już dziś Polacy mogą wjechać do Stanów Zjednoczonych bez wizy, ani też, że z programu będą mogli korzystać wszyscy obywatele.

Wizy do USA są już przeszłością dla Polek i Polaków? W ogólnym spojrzeniu na sprawę tak właśnie jest, jednak nie do końca. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że wizy, o których zniesieniu mówił 4 października Donald Trump, obejmowały dotąd cele służbowe oraz turystyczne. Polacy będą mogli przebywać na terytorium Stanów Zjednoczonych maksymalnie 90 dni, a później ich pobyt będzie już nielegalny. Przy chęci podjęcia pracy lub nauki w USA daną osobę wciąż będą obowiązywały dotychczasowe zasady.

Kto wjedzie do USA bez wizy, a kogo program nie obejmie?

Wkrótce obywatele naszego kraju będą musieli ubiegać się jedynie o autoryzację za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży, bez potrzeby wyrabiania wspomnianej wizy. Potrzebny będzie także paszport z czipem do odczytu komputerowego. Dokument musi być ważny przynajmniej 90 dni. Inaczej dana osoba będzie mogła pozostać w USA jedynie do czasu jego wygaśnięcia.

Ogromne rury nad Wisłą to odpady z budowy metra? Oficjalny komunikat przeczy twierdzeniom posła PiSOgromne rury nad Wisłą to odpady z budowy metra? Oficjalny komunikat przeczy twierdzeniom posła PiSCzytaj dalej

Warto zaznaczyć, że ważna autoryzacja oraz posiadanie paszportu nie da wcale pewności wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych. Ostateczna decyzja w tej kwestii należy więc oficerów U.S. Customs and Border Protection Agency. Jeżeli ci nie będą pewni naszych zamiarów względem podróży (na przykład pojawi się podejrzenie, że ktoś planuje podjąć w USA pracę i zostać tam dłużej niż 90 dni), mogą zawrócić daną osobę do kraju.

Poza tym z programu bezwizowego nie będą mogli skorzystać obywatele, którzy 1 marca 2011 roku lub później przebywali w Sudanie, Syrii, Libii, Iraku, Iranie lub Jemenie. Wyjątek stanowią osoby odbywające podróż wojskową lub dyplomatyczną. Do USA bez wizy nie wjadą także aresztowani, karani, niewpuszczeni lub deportowani ze Stanów Zjednoczonych oraz przenoszący poważną chorobę zakaźną. O wizę wciąż będą się musieli ubiegać także ci, którzy w przeszłości zostali w USA dłużej, niż pozwalały im na to dokumenty.

Kiedy wizy do USA realnie zostaną zniesione?

Decyzja Donalda Trumpa nie oznacza też, że już dziś możemy udać się w podróż do Stanów Zjednoczonych bez wizy. Proces ten trwa bowiem jeszcze mniej więcej od 3 do 5 miesięcy, co uzależnione jest od przypadku konkretnego kraju. Amerykańska administracja musi przejść przez wszystkie potrzebne procedury, które ostatecznie umożliwią Polakom wjazd do USA bez wiz. Część krajowych mediów sugeruje, że do realnych zmian dojdzie w okolicach stycznia 2020 roku.

Źródła:Onet, Polsat News, Gazeta.pl, Ambasada USA w Polsce

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News