Wybory parlamentarne media
Autor Michalina Kobla - 12 Września 2019

Przed wyborami do Polski przyjadą obserwatorzy OBWE. Media pod lupą

Wybory parlamentarne, które odbędą się 13 października 2019 roku, już dziś wzbudzają duże emocje. Dwa dni temu misję ich obserwacji rozpoczęło Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE. Eksperci zbadają między innymi sposób, w jaki wyborcze rewelacje będą relacjonowały krajowe media.

Wybory parlamentarne 2019 odbędą się już za nieco ponad miesiąc. Kampania komitetów wyborczych trwa więc w najlepsze, a politycy prześcigają się w obietnicach i zapowiedziach. Kiedy przedstawiciele poszczególnych partii objeżdżają Polskę, aby spotykać się z mieszkańcami i przestawiać im swe postulaty, Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE oficjalnie rozpoczęło misję obserwacyjną.

Ziobro zachwalał skracanie postępowań w procesach cywilnych. W statystykach tego nie widaćZiobro zachwalał skracanie postępowań w procesach cywilnych. W statystykach tego nie widaćCzytaj dalej

Wybory parlamentarne: OBWE weźmie pod lupę także media

17 września do naszego kraju przyjdzie łącznie 20 przedstawicieli Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Będą to główni eksperci oraz długoterminowi obserwatorzy (po 10). Ich ostateczny raport zostanie zaprezentowany 2 miesiące po wyborach, jednak już wcześniej specjaliści przedstawią raport tymczasowy oraz wstępny.

Eksperci OBWE gościli już w przeszłości w Polsce przy okazji wyborów w 2007, 2011 i 2015 roku. Tym razem, poza sprawdzeniem międzynarodowych standardów przeprowadzania elekcji, wezmą pod lupę relacje krajowych mediów. Specjaliści zmierzą między innymi poświęcany poszczególnym komitetom czas na wizji oraz sprawdzą obiektywność dziennikarzy. Obserwacja będzie dotyczyła zarówno mediów prywatnych, jak i publicznych w wersji elektronicznej i drukowanej.

Dlaczego tym razem media stały się obiektem zainteresowania OBWE? Wiceprzewodnicząca misji Tamara Otiashvili ujawniła, że wpłynął na to nie tylko dłuższy czas na obserwację, ale także sugestie światowych ekspertów, dotyczące wystąpienia podobnej potrzeby.

Źródło:TVN24, OBWE

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News