Sklep
Autor Piotr Burakowski - 24 Września 2020

Czeka nas najdłuższy weekend bez handlu? Tak, to prawda

Zgodnie z przepisami, 24 grudnia o godz. 14.00 rozpocznie się zakaz handlu, który zakończy się dopiero w poniedziałek 28 grudnia. Będziemy bowiem mieli do czynienia z zakazem handlu w święta i niedzielę. Wyłączone z zakazu będą tylko dwie niedziele przypadające przed świętami Bożego Narodzenia – podaje “Rzeczpospolita”.

Tymczasem Konfederacja Lewiatan chce, by w niedzielę 27 grudnia sklepy mogły być otwarte. Organizacja argumentuje, że inaczej poskutkuje to tłokiem przy kasach, który jest ryzykowny w czasie epidemii.

Konfederacja Lewiatan apeluje

Apel w tej sprawie został wystosowany do Rady Dialogu Społecznego w środę przez Konfederację Lewiatan. Pismo mówi, że w najbliższe święta Bożego Narodzenia miliony klientów czeka spore wyzwanie, a wielu niemiła niespodzianka w związku z brakiem możliwości zrobienia zakupów.

Ogromne stłoczenie konsumentów nie będzie sprzyjać przestrzeganiu zasad dystansu społecznego i przeciwdziałania zakażeniu – ocenia w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Krzysztof Kajda, zastępca dyrektora generalnego Konfederacji Lewiatan.

Eksperci z Konfederacji Lewiatan twierdzą, że nawet dwie niedziele handlowe (13 i 20 grudnia) nie będą w stanie zapobiec spiętrzeniu klientów w okresie przedświątecznym. Zwracają także uwagę, że po Bożym Narodzeniu wiele sklepów ogłasza wyprzedaże, które przyciągają konsumentów.

Członkowie Konfederacji Lewiatan obawiają się ponadto, że wystąpi problem z zaopatrzeniem, zwłaszcza produktów z niską datą przydatności. Wyjaśniają, że dostawy 24 grudnia mogą okazać się bezużyteczne 28 grudnia, kiedy sklepy zostaną ponownie otwarte.

Rekord zakażeń koronawirusem

Przypomnijmy, że w czwartek 24 września Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1136 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. To słowa o. Rydzyka? “Nie może odmówić współżycia mężowi. Musi zamknąć oczy i myśleć o Polsce”
  2. Duży polski bank ostrzega przed fałszywymi wiadomościami

Oznacza to najwyższy dobowy bilans, jaki dotychczas nastąpił. To już drugi raz, kiedy liczba wykrytych w ciągu dnia przypadków przekroczyła tysiąc. Pierwszy tego typu rekord miał miejsce w sobotę 19 września, gdy odnotowano 1002 zakażeń.

Źródło: "Rzeczpospolita"
Foto: Jakub Kaminski / East News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News