Parlament Europejski
Autor Michalina Kobla - 28 Maja 2019

Ile w rzeczywistości zarabiają europarlamentarzyści? Wokół tej popularnej kwestii narosło już wiele mitów

Zarobki europarlamentarzystów stały się stosunkowo popularnym tematem ze względu na minione już wybory do unijnej instytucji. Jako że wokół tej nieoczywistej dla wielu obywateli kwestii narosło wiele mitów, warto przypomnieć, jakie kwoty w rzeczywistości trafiają do deputowanych do Parlamentu Europejskiego.

26 maja 2019 roku w naszym kraju zostały przeprowadzone wybory do Parlamentu Europejskiego, w których Polacy wybrali swoich przedstawicieli w tej unijnej instytucji na kolejną kadencję. Próg wyborczy udało się przekroczyć jedynie trzem siłom politycznym, czyli Prawu i Sprawiedliwości, Koalicji Europejskiej oraz Wiośnie Roberta Biedronia. Już wkrótce wybrani z ich ramienia działacze zasiądą więc we wspólnotowym gremium, mającym niemały wpływ na ogół polityki prowadzonej przez UE, chociażby w kontekście budżetu, czy też spraw zagranicznych.

Ile zarabiają deputowani do Parlamentu Europejskiego?

Przy tej okazji warto więc przypomnieć, ile w rzeczywistości zarabiają europarlamentarzyści. Wynagrodzenie posła w PE wynosi 8 757,70 euro miesięcznie (stan na 1 lipca 2018 roku). Od tej stawki należy odprowadzić stosowne, unijne podatki oraz składkę na ubezpieczenie, a często także podatek krajowy (jest to kwestia indywidualna każdego państwa członkowskiego). Po odliczeniu pierwszych dwóch stawek, zrównanych dla wszystkich działaczy, pozostaje im 6 824,85 euro na miesiąc.

Warto zaznaczyć, że podstawowe uposażenie nie jest całościową kwotą, która trafia na konta polityków. Do dodatków zaliczamy dietę na poziomie 320 euro dziennie (zmniejszaną o 50%, jeżeli dany działacz nie weźmie udziału w co najmniej połowie imiennych głosowań, przeprowadzanych w PE), czy też zwrot kosztów ogólnych (zmniejszanych o 50%, jeśli konkretny polityk nie pojawi się na co najmniej połowie posiedzeń oraz nie usprawiedliwi tego w sposób wystarczający) wynoszący 4 513 euro. Poza tym parlamentarzystom przysługują zwroty kosztów podróży (wysokość zależna od wydanych kwot, jednak sama podróż musi dotyczyć dojazdu na posiedzenie PE, a wybrany rodzaj transportu wpisuje się w specjalnie przygotowany w tej kwestii wykaz). Wśród zwrotów znaleźć można także kategorię "innych kosztów podróży", na przykład w przypadku wyjazdu na wiązane z pełnioną funkcją spotkanie (podróż zagraniczna - maksymalnie 4 454 euro miesięcznie - w tej kwocie na przykład zakwaterowanie; podróż państwowa - zwracane są koszty transportu, określone przez dane państwo w kwocie rocznej).

Poza tym każdy europoseł otrzymuje (niebezpośrednio) odpowiednią kwotę na zatrudnienie asystentów. Jest to 24 943 euro, które w odpowiednich częściach trafia od razu do zatrudnionych osób (koszty zatrudnienia - maksymalnie 75 proc. środków, koszty związane z pełnieniem danych usług - maksymalnie 25 proc. środków). Kwestia doboru współpracowników jest stosunkowo dowolna, gdyż jedynym ograniczeniem jest zasada, według której politycy nie mogą zatrudniać swoich krewnych.

Z jakiego źródła pochodzą wynagrodzenia dla europarlamentarzystów?

Co istotne, pensje europarlamentarzystów wypłacane są z budżetu Parlamentu Europejskiego. O tym, na co dokładnie przeznaczane są składające się na niego kwoty, informuje poniższa grafika. Pochodzi ona z oficjalnej strony internetowej PE.

Ile w rzeczywistości zarabiają europarlamentarzyści? Wokół tej popularnej w ostatnim czasie kwestii narosło już wiele mitów

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News