Elżbieta Witek.
Autor Piotr Burakowski - 28 Sierpnia 2020

Dochody posłów będą tajne? Popularna grafika wprowadza w błąd

Fanpejdż “Gazeta RDK...” opublikował 7 sierpnia post z grafiką, która informuje, że część dochodów posłów będzie tajna. Jest to tymczasem nieprawda – wykazał serwis Demagog.org.

Grafika sugeruje, że dochody byłyby częściowo tajne, bo posłowie nie mieliby obowiązku informowania o dochodach uzyskiwanych poza Sejmem.

"Legalizacja złodziejstwa. Część dochodów posłów będzie tajna. Nie muszą informować o swoich dochodach otrzymywanych poza Sejmem. Teraz dopiero zaczną się kradzieże i rabunek Polski przez PiS. Wszystko tajne, niejawne. Nawet nie muszą przepisywać na żony. To będzie rabunek stulecia!!! Po coś zmienili przepisy" – napisano na grafice i dołączono zdjęcie marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

witek

Publikacja w “Gazecie Wyborczej”

Demagog.org zwraca uwagę, że "Gazeta Wyborcza" informowała o zmianach wprowadzonych w formularzu o przyznanie uposażenia poselskiego. Posłowie, w związku z wieloma wątpliwościami, otrzymali pismo od Kancelarii Sejmu, gdzie przybliżono zmiany.

Znalazła się tam m.in. wzmianka, że posłowie nie muszą informować Prezydium Sejmu o aktywności pozaparlamentarnej, zwłaszcza w postaci umowy zlecenie, umowy o dzieło, a także umowy o wynajem lokalu nie stanowiącej działalności gospodarczej.

Stanowisko Centrum Informacji Sejmowej

Lecz później Centrum Informacji Sejmowej odniosło się do publikacji "GW". Zakomunikowało, że zasady przyznawania poselskiej pensji nie zmieniły się wraz z uchwaleniem ustawy z dnia 9 maja 1996 roku o wykonywaniu mandatu posła i senatora.

Wyżej wymieniona ustawa zawiera obowiązek składania przez posłów jawnych corocznych oświadczeń majątkowych, jak i informowania marszałka Sejmu o zamiarze podejmowania dodatkowych zajęć.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. 296 zmarłych bez chorób współistniejących? Tak, to prawda
  2. Kaczyński powiedział, że PiS nigdy nie odda władzy? Słowa krążą w sieci

Przypomnijmy, że głosami opozycji Senat odrzucił ustawę, która miała gwarantować podwyżki politykom. Posłowie, zamiast 8 tys. zł brutto podstawowego wynagrodzenia, otrzymywaliby 17 tys. zł brutto. Poselska dieta miała z kolei wzrosnąć do kwoty 4250 zł.

Źródło: Demagog.org
Foto: YouTube / Sejm RP

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News