Żłobek liczba
Autor Michalina Kobla - 2 Grudnia 2019

Posłanka PiS zachwalała wzrost liczby miejsc w żłobkach. Podała przy tym błędne dane

Żłobek, a właściwie liczba podobnych placówek, znalazły się w centrum zainteresowania rządzących. Miejsc dla polskich dzieci wciąż bowiem brakuje, chociaż innego zdania jest posłanka PiS, Joanna Borowiak. Według niej w 4 lata podwoiliśmy liczbę rzeczonych miejsc, co nie jest jednak prawdą.

Żłobek to instytucja edukacyjna dla dzieci do około trzech lat, w którym wykwalifikowani pracownicy zajmują się maluchami. Posłanka PiS Joanna Borowiak podczas pierwszego posiedzenia Sejmu IX kadencji, chwaląc działania rządu na mównicy, stwierdziła:

"Liczba miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych jest dziś ponad dwa razy większa w porównaniu z 2015 r."

Jak na tym tle wyglądają dane Głównego Urzędu Statystycznego?

Holandia zakazała hodowli mopsów? Nietypowe przepisy mają ochronić zwierzętaHolandia zakazała hodowli mopsów? Nietypowe przepisy mają ochronić zwierzętaCzytaj dalej

Wzrost liczby żłobków nie jest tak imponujący, jak twierdzi posłanka

Według stanu na 31 grudnia 2015 r., żłobki, oddziały żłobkowe, oraz kluby dziecięce dysponowały łącznie 80,9 tys. miejscami - wynika z opracowania GUS-u pt. "Pomoc społeczna i opieka nad dzieckiem i rodziną w 2015 roku". Ostatnie dane z końca 2018 r. mówią o wzroście do 137,6 tys. Prosta kalkulacja wskazuje, że posłanka popełniła błąd w obliczeniach lub świadomie próbuje w niego wprowadzić, gdyż nie ma oficjalnych danych urzędu na 2019 r. Gdyby za to brać pod uwagę trzy rzeczone lata, wzrost także nie będzie tak wysoki, jak stwierdziła.

Podobne stwierdzenia padło ze strony Marcina Horały w debacie przedwyborczej. Rzeczywiście, wzrost o 56,7 tys. miejsc w tak krótkim czasie jest wysoki, ale nie na tyle, by twierdzić o jego 100% wzroście od 2015 r., czyli przegranej Platformy Obywatelskiej po 8 latach rządzenia i objęciu władzy przez PiS.

Posłanka Joanna Borowiak zachwalała ponadto program Maluch+, którego celem według rządzących jest zwiększenie dostępności terytorialnej i finansowej miejsc opieki w żłobkach. W dobrych słowach komentowała również rozszerzenie programu Rodzina 500+ poprzez zlikwidowanie kryterium dochodowego przy uzyskiwaniu świadczenia.

Najlepsze dziś:

  1. Huawei wulgarnie obraziło Apple. Jako winnych wskazano hakerów
  2. Biznes Info - portal o finansach małych i dużych
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?

Źródło: Sejm, GUS

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News