13 Dywizja Lotnictwa Szturmowego w Elblągu Koalicja Obywatelska
Autor Michalina Kobla - 7 Września 2019

Koalicja Obywatelska: 13 Dywizja Lotnictwa Szturmowego w Elblągu została zlikwidowana przez PiS. To nieprawda

13 Dywizja Lotnictwa Szturmowego w Elblągu istniała przez bardzo niedługi okres ponad 60 lat temu. W poprawionym już programie Koalicji Obywatelskiej znalazł się punkt o pomyśle jej przywrócenia z jednoczesnym wskazaniem, że została zlikwidowana przez rząd z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Nie jest to jednak oczywiście prawda.

13 Dywizja Lotnictwa Szturmowego w Elblągu niespodziewanie zainteresowała opinię publiczną, gdy Twittera obiegły zrzuty ekranu elektronicznej wersji książeczki z programem wyborczym Koalicji Obywatelskiej. Na screenach zobaczyć można było stronę nr 34 z tytułem "Wojsko, które działa". Wśród postulatów wymieniono: odtworzenie zdolności polskich dywizji, odbudowanie marynarki wojenne oraz przywrócenie opieki nad weteranami. W krótkim tekście pod tymi punktami czytaliśmy:

"Przywrócimy zlikwidowane przez obecny rząd dowództwo 13 Dywizji Lotnictwa Szturmowego w Elblągu. Pozostałym dywizjom odtworzymy poprzednie zdolności. Nowa 18 Zmechanizowana Dywizja w Siedlcach otrzyma realny program uzyskania kadr i sprzętu. Przedstawimy program odbudowy Marynarki Wojennej, zapewniający ochronę interesów Polski na Bałtyku. Zwiększymy opiekę państwa nad weteranami zgodnie z przyjętą w 2011 r. ustawą o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych i w oparciu o działające od 2014 r. Centrum Weterana."

Niespodziewany spór na prawicy. Tomasz Terlikowski wytknął Jarosławowi Kaczyńskiemu przekłamanieNiespodziewany spór na prawicy. Tomasz Terlikowski wytknął Jarosławowi Kaczyńskiemu przekłamanieCzytaj dalej

Obecnie treść na tej samej stronie brzmi już nieco inaczej:

"Przywrócimy zlikwidowane przez obecny rząd dowództwo dywizji w Elblągu. Pozostałym dywizjom odtworzymy poprzednie zdolności. Nowa 18 Zmechanizowana Dywizja w Siedlcach otrzyma realny program uzyskania kadr i sprzętu. Przedstawimy program odbudowy Marynarki Wojennej zapewniający ochronę interesów Polski na Bałtyku. Zwiększymy opiekę państwa nad weteranami zgodnie z przyjętą w 2011 r. ustawą o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych i w oparciu o działające od 2014 r. Centrum Weterana."

13 Dywizja Lotnictwa Szturmowego w Elblągu nie została zlikwidowana przez PiS

Dlaczego wspomniana 13 Dywizja Lotnictwa Szturmowego w Elblągu zniknęła z programu? Najważniejszym powodem jest fakt, iż nie zlikwidował jej na pewno rząd z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Możemy być o tym przekonani, gdyż omawiany związek taktyczny lotnictwa formowano od 1 maja do 1 listopada 1952 roku przez rozkaz ministra obrony narodowej z 11 grudnia 1951 roku. Ostatecznie polecono jednak rozformować dowództwo Dywizji do 20 grudnia 1952 roku. Działacze z premierem Mateuszem Morawieckim, urodzonym zresztą 16 lat po rozformowaniu owego dowództwa, nie mieli więc z tym nic wspólnego.

Wersja pierwotna:

13 Dywizja Lotnictwa Szturmowego w Elblągu Twitter

Wersja poprawiona:

13 Dywizja Lotnictwa Szturmowego w Elblągu KO

Źródła:Twitter, Koalicja Obywatelska, Wikipedia

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News