500 plus dla niepełnosprawnych
Autor Maria Wieczorek - 4 Listopada 2019

500 plus dla niepełnosprawnych. Prawie połowa osób dostała mniej niż 500 zł. Tłumaczymy, dlaczego tak się stało

500 plus dla niepełnosprawnych trafiło już do 100 tys. uprawnionych osób. Jak się jednak okazało, prawie połowa z nich otrzymała kwoty niższe niż 500 złotych. Tłumaczymy więc, dlaczego tak się stało oraz od czego zależy wysokość świadczenia.

500 plus dla niepełnosprawnych przysługuje w teorii osobom pełnoletnim i niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Według oficjalnych wyliczeń świadczenie trafiać może do 850 tys. osób, z czego ok. 400 tys. złożyło już stosowny wniosek. Pierwsze pieniądze trafiły za to do 100 tys. uprawnionych. 59 tys. z nich otrzymało rzeczywiście 500 zł. Do pozostałej grupy przesłano mniejsze kwoty. Najniższa z nich wyniosła jedynie 10 zł i otrzymało ją prawie 200 osób.

Warto więc zaznaczyć, że potoczna nazwa programu socjalnego mogła wprowadzić w błąd wielu świadczeniobiorców. Znaczna część nie mogła bowiem liczyć na rzeczone 500 zł. Dlaczego? Kluczowe w tym przypadku okazują się oczywiście zasady wyliczania wysokości zapomogi.

Radio Maryja ogłosiło cenę za odpust zupełny? Internauci nabrali się na wpis konta parodiowegoRadio Maryja ogłosiło cenę za odpust zupełny? Internauci nabrali się na wpis konta parodiowegoCzytaj dalej

500 plus dla niepełnosprawnych niekoniecznie równe 500 zł

500 zł to maksymalna suma, która nie przysługuje wszystkim uprawnionym do pobierania świadczenia. Różnice w wypłacanych kwotach wynikają z faktu, iż 500 plus dla niepełnosprawnych ma jedynie dopełniać kwotę pozostałych datków, zasiłków, czy zapomóg do poziomu 1600 zł. Jeżeli ktoś obecnie pobiera już świadczenia o takiej wysokości, program w ogóle go nie obejmuje. Z tego też powodu do części uprawnionych trafiło mniej niż 500 zł.

Źródło: Gazeta.pl
Foto: Narodowy Bank Polski

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News