Agata Duda
Autor Piotr Burakowski - 14 Lipca 2020

Agata Duda mówi, że zamiast z mediami, rozmawia z Polakami. Co przez ostatnie 5 lat zrobiła pierwsza dama?

Agata Kornhauser-Duda wciąż wzbudza emocje swoim wystąpieniem podczas wieczoru wyborczego. Wszystko w związku ze słowami pierwszej damy na temat mediów. Małżonka prezydenta przyznała, że nie wypowiadała się w mediach z uwagi na "milczący protest". – To był mój milczący sprzeciw przeciwko manipulacji, dezinformacji i kłamstwom, które w mediach, niestety, występują – powiedziała Agata Kornhauser-Duda.

Pierwsza dama podczas wystąpienia podkreśliła, że choć nie wypowiadała się w mediach, to prowadziła rozmowy z obywatelami:

– Drogie media, drodzy dziennikarze, mówiliście i pisaliście, że się nie wypowiadam. Zapominaliście tylko dodać, że nie wypowiadam się do mediów, ja, proszę państwa, przez pięć lat rozmawiałam z Polakami, z naszymi rodakami. Na każdym ze spotkań. Drodzy dziennikarze, muszę wam powiedzieć jedno: chciałabym, żebyście również wy szanowali i Polaków, i polityków. Jak również chciałabym, żebyście szanowali mój wybór, ponieważ dużo mówicie o tolerancji, natomiast pozbawiacie mnie mojego własnego wyboru. Jeżeli nie chciałam udzielać wywiadów, był to mój własny wybór – przekonywała Agata Kornhauser-Duda.

Kancelaria Prezydenta: Agata Kornhauser-Duda spotkała się łącznie z 50 tys. osobami

Jak w takim razie wyglądały poczynania pierwszej damy w ciągu ostatnich pięciu lat? Kancelaria Prezydenta informuje, że Agata Kornhauser-Duda spotkała się łącznie z ponad 50 tys. osobami, uczestniczyła w 514 wizytach w kraju i 66 za granicą. Wzięła udział w 476 wydarzeniach w Pałacu Prezydenckim, a ponadto przyznała 345 patronatów, w tym 20 długofalowych. Agata Kornhauser-Duda towarzyszyła prezydentowi Andrzejowi Dudzie w krajowych i zagranicznych oficjalnych wizytach.

Agata Duda odmawia wywiadu dziennikarzowi. Dziennikarz twierdzi, że o niego nie zabiegałAgata Duda odmawia wywiadu dziennikarzowi. Dziennikarz twierdzi, że o niego nie zabiegałCzytaj dalej

Wizyty w domach dziecka i organizacjach katolickich

Agata Kornhauser-Duda często odwiedzała domy dziecka, hospicja dla dzieci, a także rozmawiała z przedstawicielami fundacji działających na rzecz m.in. małych pacjentów. Była nauczycielka wręczała świadectwa szkolne, czytała książki, brała udział w debatach, patronowała konkursom.

Współpracowała poza tym z katolickimi organizacjami, lektorami i ministrantami, siostrami zakonnymi. Żona prezydenta rozmawiała z młodzieżą m.in. na Światowych Dniach Młodzieży, z Amazonkami na Jasnej Górze, uczestniczkami Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet po Mastektomii czy z członkami Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.

DZISIAJ GRZEJE:

Duda podczas debaty w Końskich czytał z promptera? Telewizja Publiczna zabrała głos

Dwa wydarzenia, które wzbudziły emocje

Agacie Kornhauser-Dudzie zarzuca się, że gdy była proszona o zabranie głosu, milczała. Kobiety, które brały udział w 2016 roku w "czarnych marszach", miały pretensję, że pierwsza dama nie udzieliła żadnego komentarza.

Wydawało się, że podobnie będzie w 2018 roku, kiedy pierwszą damę o wsparcie poprosiły protestujące matki i ich niepełnosprawne dzieci. Lecz Agata Kornhauser-Duda pojawiała się w Sejmie szesnastego dnia trwania protestu. Zjawiła się na zaproszenie ks. Tadeusza Isakowicza Zalewskiego, który wręczył pierwszej damie Medal św. Brata Alberta za "działalność społeczną na rzecz osób niepełnosprawnych". Agata Kornhauser-Duda porozmawiała za zamkniętymi drziwami z matkami. Zaproszenie, które otrzymała, zapewniało spotkanie bez mediów.

Kilkanaście przykładowych aktywności pierwszej damy w 2020 roku

Poniżej prezentujemy kilkanaście przykładowych aktywności, których w 2020 roku podjęła się pierwsza dama:

 • Wzięcie udziału wraz z prezydentem w Orszaku Trzech Króli.
 • Spotkanie w pałacu prezydenckim z przedstawicielami społeczności żydowskiej w Polsce.
 • Wzięcie udziału w uroczystości wręczania odznaczeń dla zasłużonych w ratowaniu życia ludzkiego.
 • Spotkanie z Karolem Krajewskim, p.o. Dyrektora Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.
 • Udział wraz z prezydentem w marszu Nordic Walking „TAK dla transplantacji”. Para prezydencka przekazała przedmioty na aukcję Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.
 • Spotkanie w pałacu prezydenckim z licealistami z Krakowa.
 • Spotkanie z przedstawicielami Stowarzyszenia Szlakiem Tęczy, podczas którego rozmawiano o wsparciu rodziców wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami, rozwiązaniach dla osób dorosłych wymagających opieki i wyrównywaniu szans społecznych.
 • Spotkanie z przedstawicielami kościołów, związków wyznaniowych oraz mniejszości etnicznych i narodowych.
 • Przyjęcie w Pałacu Prezydenckim drugoklasistów z Ząbek. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, jakie obowiązki spoczywają na Pierwszej Damie, w jaki sposób najchętniej spędza ona czas wolny i dlaczego nie wolno zapominać o czytaniu książek.
 • Przyjęcie wraz z mężem w pałacu prezydenckim Szefów Misji Dyplomatycznych akredytowanych w Polsce.
 • Wizyta w Fundacji Pomocy Osobom z Niepełnosprawnością Intelektualną "Dom". W siedzibie fundacji Agata Kornhauser-Duda obejrzała jasełka oraz zapoznała się z przebiegiem zajęć terapeutycznych przygotowujących podopiecznych do samodzielnego życia.
 • Spotkanie pierwszej damy z przedstawicielami Kół Gospodyń Wiejskich.

Źródło: Kancelaria Prezydenta

Foto: YouTube / Prezydent.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News