Aleksandra Dulkiewicz faktura
Autor AntyFAKE - 6 Wrzesień 2019

Aleksandra Dulkiewicz i wywiady za prawie 50 tys. zł. O co chodzi w medialnej aferze?

Aleksandra Dulkiewicz rozpoczęła urzędowanie jako prezydent Gdańska 11 marca 2019 roku. Od tamtego czasu działaczka dość regularnie staje się bohaterką kolejnych medialnych doniesień, w tym ostatnich artykułów na temat zamówionych w Ringier Axel Springer Polska materiałów, za które zapłacono naprawdę duże kwoty. O co jednak dokładnie chodzi w sprawie oraz jak brzmi oficjalne stanowisko ratusza?

Aleksandra Dulkiewicz została wybrana na prezydenta Gdańska w wyborach uzupełniających po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza. Działaczka jest obecnie jedną z najbardziej znanych członkiń samorządu, której poczynania chociażby w kontekście przyszłości Westerplatte śledziła większość polskich mediów. Obecnie artykuły dotyczące działań polityk traktują jednak przede wszystkim o sprawie wystawionej przez koncern Ringier Axel Springer Polska urzędowi miejskiemu w Gdańsku faktury, opiewającej na niemałą kwotę. 

Najwyższy Czas! ogłosiło koniec świata, który ma nastąpić już za kilka dni. Naukowcy z NASA są innego zdaniaNajwyższy Czas! ogłosiło koniec świata, który ma nastąpić już za kilka dni. Naukowcy z NASA są innego zdaniaCzytaj dalej

Aleksandra Dulkiewicz i faktura na prawie 50 tys. zł

O tej kwestii po raz pierwszy zrobiło się głośno po publikacji "Gazety Gdańskiej", w której przekazano, że władze miasta "pomiędzy 17 a 27 maja 2019 r. w trybie zwykłym wykupiły u RASP usługi reklamowe o łącznej wartości 156 600 zł". 27 maja miało dojść do zakupu "usługi wywiadu i publikacji", wartej 49 200 zł. Dziennikarze przekazali, że omawiana usługa miała zostać zrealizowana do 4 czerwca. W tym czasie (według ich wiedzy) z treścią zamówienia pokrywać miały się publikacja w "Newsweeku" oraz wywiad z Aleksandrą Dulkiewicz w "Onet Rano". Z informacji "Gazety Gdańskiej" wynikało więc, że prawie 50 tys. wydano na jeden, ewentualnie dwa wywiady.

Doniesieniom tym zaprzeczył jednak rzecznik prasowy prezydent Gdańska, Daniel Stenzel. Jak stwierdził, w ratuszu dojść miało do formalnej pomyłki:

"Faktura została opisana zbyt ogólnie. Miasto nie płaciło bowiem za jeden wywiad, a za szereg działań, które grupa Onet przeprowadziła w Gdańsku podczas specjalnego, wyjazdowego wydania porannych i podróżniczych audycji. (...) Robimy dokładnie to, co inne miasta, czy firmy, w tym spółki Skarbu Państwa. Takie działania są zgodne z naszą promocyjną strategią i w naszym odczuciu mają przełożenie na wzrost zainteresowania miastem przez turystów - w ubiegłym roku Gdańsk odwiedziło o 17 proc. turystów więcej niż w latach poprzednich."

Sprawa wywołała skrajne emocje na polskiej scenie politycznej. Działania gdańskiego ratusza spotkały się zarówno ze zrozumieniem, jak i stanowczą krytyką. Negatywnie do sprawy odniósł się między innymi Kacper Płażyński, który zarzucił Aleksandrze Dulkiewicz, że materiały nie zostały wcale wykupione po to, by promować miasto. Przypomnijmy, że radny z ramienia PiS zmierzył się w wyborach samorządowych w 2018 roku z Pawłem Adamowiczem, zdobywając w drugiej turze 35,2% głosów.

Źródła: Polskie Radio, Wirtualne Media

Zobacz także

  1. NIK: Opieka paliatywna i hospicyjna w opłakanym stanie. Jak ten problem chcą rozwiązać politycy? [ANALIZA PROGRAMÓW]
  2. B. dziennikarka TVP Info wygrała z PiS przed sądem. Jej wizerunek wykorzystano bezprawnie w spocie wyborczym
  3. WŚwiecie24 opisało sukces w walce z rakiem szyjki macicy. Powielono kłamstwo o autyzmie przez szczepionki
  4. Fake ze znanym fotografem obiega Facebooka. Podpisano go jako funkcjonariusza SB skazanego za śmierć Popiełuszki
  5. Kaczyński na konwencji odniósł się do kwestii płci. Lekarka podważyła jego twierdzenia
  6. Wygrałeś darmowego smartfona w losowaniu Lidla? Nie daj się nabrać, to może być oszustwo