Benedykt XVI udar mózgu
Autor AntyFAKE - 9 Wrzesień 2019

Sieć obiegły pogłoski o udarze Benedykta XVI. Osobisty sekretarz emerytowanego papieża dementuje

Benedykt XVI ma już 92 lata, dlatego też wierni ze sporym zmartwieniem reagują na wszelkie doniesienia o jego pogarszającym się stanie zdrowia. W ostatnim czasie sieć obiegły doniesienia, że emerytowany papież przeszedł niewielki udar. Plotki te zdementował ostatecznie jednak jego osobisty sekretarz.

Benedykt XVI zdecydował się abdykację 28 lutego 2013 roku, po niecałych ośmiu latach posługi. Od tamtego czasu papież-emeryt unika raczej mediów, spędzając czas na modlitwie, czasami spotykając się także ze swym następcą Franciszkiem. Zazwyczaj w tych okolicznościach powstają nieliczne zdjęcia, trafiające następnie na platformy społecznościowe. To przede wszystkim te fotografie sprawiają, że sieć zaczynają później obiegać doniesienia o pogarszającym się rzekomo stanie zdrowia Benedykta, których ten raczej nie komentuje.

Rodzina z konwencji PiS bez 500 plus nie pojechałaby na wakacje? Robert Piskorz jest wiceprezesem bankuRodzina z konwencji PiS bez 500 plus nie pojechałaby na wakacje? Robert Piskorz jest wiceprezesem bankuCzytaj dalej

Benedykt XVI przeszedł udar? Sekretarz papieża dementuje

W czerwcu 2019 roku niektórzy włoscy dziennikarze, a za nimi także media z innych części świata, przekazali opinii publicznej niezbyt pokrzepiające doniesienia. Jak twierdzili, papież-emeryt przeszedł udar, który w jego wieku może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jako że pogłoski te rozeszły się po sieci w ekspresowym tempie, zdementował je ostatecznie amerykański watykanista Edward Penitin. Za pośrednictwem swego profilu na Twitterze przekazał:

"Watykańskie biuro prasowe przekazało, że plotki o niewielkim udarze mózgu Benedykta XVI są fałszywe. (...) Plotki określił mianem "fake newsa" także osobisty sekretarz Benedykta, arcybiskup Gänswein."

Ostatecznie doniesienia o udarze, który miał rzekomo przejść emerytowany papież, okazały się więc nieprawdziwe. Jako że nie są to pierwsze tego rodzaju pogłoski w sprawie stanu zdrowia duchownego, warto każdorazowo weryfikować je w rzetelnych, bliskich Watykanu źródłach.

Benedykt XVI udar

Źródło: Twitter

Zobacz także

  1. NIK: Opieka paliatywna i hospicyjna w opłakanym stanie. Jak ten problem chcą rozwiązać politycy? [ANALIZA PROGRAMÓW]
  2. B. dziennikarka TVP Info wygrała z PiS przed sądem. Jej wizerunek wykorzystano bezprawnie w spocie wyborczym
  3. WŚwiecie24 opisało sukces w walce z rakiem szyjki macicy. Powielono kłamstwo o autyzmie przez szczepionki
  4. Fake ze znanym fotografem obiega Facebooka. Podpisano go jako funkcjonariusza SB skazanego za śmierć Popiełuszki
  5. Kaczyński na konwencji odniósł się do kwestii płci. Lekarka podważyła jego twierdzenia
  6. Wygrałeś darmowego smartfona w losowaniu Lidla? Nie daj się nabrać, to może być oszustwo