Polacy wybierają się na wakacje.
Autor Piotr Burakowski - 10 Sierpnia 2020

Bon turystyczny. Nielegalna sprzedaż i wysokie kary dla firm

Bon turystyczny, mający w teorii na celu poprawę kondycji rodzimej branży turystycznej i hotelarskiej, jest nielegalnie odsprzedawany. Do walki z nieuczciwym procederem stanęła Polska Organizacja Turystyczna – podaje “Rzeczpospolita”.

Polska Organizacja Turystyczna (POT) od tygodnia posiada specjalną skrzynkę pocztową, na którą można przesyłać informacje o nieprawidłowościach – trafiły już na nią pierwsze zgłoszenia.

POT otrzymuje zgłoszenia ws. bonu turystycznego

– Dotychczas otrzymaliśmy ich 23. 17 dotyczyło prób sprzedaży, pięć prób wyłudzenia bonu, a jedno chęci oddania pieniędzy za niesłusznie zrealizowany bon – przybliża Grzegorz Cendrowski z Polskiej Organizacji Turystycznej, która odpowiada za program "Polski Bon Turystyczny".

Polska Organizacja Turystyczna analizuje obecnie zgłoszenia. Informuje, że zgłoszenia dotyczące sprzedaży bonów będą kierowane na policję.

Zbyt wysokie oprocentowanie kredytów? UOKiK bierze na celownik bankiZbyt wysokie oprocentowanie kredytów? UOKiK sprawdzaCzytaj dalej

Bon turystyczny na Allegro i OLX

Bon ma charakter jednorazowy i wynosi 500 zł na dziecko, zaś w wypadku dziecka niepełnosprawnego – 1000 zł. Bonem zapłacim za noclegi czy usługę turystyczną w Polsce.

Aktywacja bonu odbywa się poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS – proces owocuje przyporządkowaniem bonu do konkretnego dziecka.

Mimo to oferty dotyczące odsprzedaży bonu pojawiają się na Allegro czy OLX, choć przedstawiciele obu serwisów twierdzą, że takie transakcje występują pojedynczo, a ponadto są blokowane.

Kary dla firm dot. bonu turystycznego

Dodajmy, że ustawa dotycząca bonu zawiera przepisy karne, które przewidują grzywnę, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat trzech dla tych, którzy przyjmują płatność za realizację bonu niezgodnie z przeznaczeniem.

Przypomnijmy, że bon turystyczny został rozszerzony o dzieci rodziców, którzy pracują za granicą, gdzie pobierają zasiłki na dzieci wyższe niż 500 zł.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Jakie maseczki są najbardziej skuteczne i czy przyłbica daje ochronę?
  2. Koronawirus a grypa. Obalamy popularny mit

Tak oto skala dotarcia bonu rozszerzyła się o dodatkowych 150-200 tys. beneficjentów. W planach było objęcie bonem turystycznym emerytów i rencistów, ale ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu.

Bon turystyczny jest jednorazowym świadczeniem, które można wykorzystać do końca marca 2022 roku.

Źródło: "Rzeczpospolita"
Foto: Marek BAZAK / East News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News