Sklepowa półka.
Autor Piotr Burakowski - 10 Sierpnia 2020

Co gdy cena przy kasie okaże się wyższa? Prawo działa na korzyść klienta

Przypadłość sklepów, które w nieprawidłowy sposób uwidaczniają ceny, odbija się na klientach. Tymczasem prawo działa na ich korzyść.

Mówi o tym ustawa z dnia 9 maja 2014 roku o informowaniu o cenach towarów i usług, która chroni nas w sytuacji, gdy np. cena przy kasie za towar okaże się wyższa, niż wynikałoby to z informacji na półce.

Sprzedaż towaru lub usługi po najkorzystniejszej cenie dla klienta

Jako klienci powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na dwa artykuły, które mówią o jednoznacznym i niebudzącym wątpliwości uwidacznianiu cen, zaś w wypadku rozbieżności czy wątpliwości co do ceny za oferowany towar lub usługę konsument ma prawo do żądania sprzedaży towaru lub usługi po cenie dla niego najkorzystniejszej:

"Art. 4. 1. W miejscu sprzedaży detalicznej i świadczenia usług uwidacznia się cenę oraz cenę jednostkową towaru (usługi) w sposób jednoznaczny, niebudzący wątpliwości oraz umożliwiający porównanie cen. W przypadku obniżki ceny uwidacznia się także informację o przyczynie wprowadzenia obniżki".

"Art. 5. W przypadku rozbieżności lub wątpliwości co do ceny za oferowany towar lub usługę konsument ma prawo do żądania sprzedaży towaru lub usługi po cenie dla niego najkorzystniejszej".

Zbyt wysokie oprocentowanie kredytów? UOKiK bierze na celownik bankiZbyt wysokie oprocentowanie kredytów? UOKiK sprawdzaCzytaj dalej

Nie tylko Biedronka ma problem

Przypomnijmy, że Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, nałożył 115 mln zł kary na Biedronkę. Urząd poinformował, że to efekt naruszenia prawa konsumentów poprzez nieprawidłowe uwidacznianie cen w sklepach. Spółka tłumaczyła się błędami ludzkimi i zapowiedziała złożenie odwołania od decyzji UOKiK. Lecz przypadek sklepów Biedronki nie jest odosobniony.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Bon turystyczny. Nielegalna sprzedaż i wysokie kary dla firm
  2. Ostrzeżenie przed oszustami. Mają podszywać się pod nadzór finansowy

Dla przykładu, w 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę przedsiębiorcy, który złożył ją na decyzję prezesa UOKiK. Firma otrzymała karę pieniężną w wysokości 4 tys. zł w związku z zaoferowaniem do sprzedaży towarów bez uwidocznionej informacji o ich cenie.

Źródło: AntyFAKE.pl
Foto: Piotr Molecki / East News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News