Donald Tusk dziadek
Autor Maria Wieczorek - 21 Kwietnia 2020

W węgierskich mediach powraca temat 'dziadka z Wermachtu' Donalda Tuska. Pokazano też fałszywe zdjęcia

Donald Tusk w ostatnim czasie w bardzo bezpośredni sposób skrytykował premiera Viktora Orbána. Niejako w odpowiedzi na te działania w węgierskich mediach zaczęto przytaczać wielokrotnie już dementowaną historię o "dziadku z Wermachtu". Niektóre redakcje publikowały też fałszywe zdjęcia.

Historia rodziny Donalda Tuska wielokrotnie stawała się tematem dysput w polskiej przestrzeni medialnej. Gdy ponad 10 lat temu rozpoczęto plotkować o symbolicznym już dziś wręcz "dziadku z Wermachtu", pogłoski te szybko zostały wyjaśnione. Urodzony 23 marca 1907 roku w Gdańsku Józef Tusk już na samym początku II wojny światowej został aresztowany, a później zmuszony przez nazistów do pracy między innymi przy budowie baraków obozu Stutthof. Sam później został jego więźniem. Następnie przeniesiono go zresztą do Neuengamme.

WHO ostrzega przed spożywaniem alkoholu w czasie pandemii. Nie zabija wirusa, może negatywnie wpłynąć na zdrowieWHO ostrzega przed spożywaniem alkoholu w czasie pandemii. Nie zabija wirusa, może negatywnie wpłynąć na zdrowieCzytaj dalej

W 1944 roku, pod koniec wojny Tusk został przymusowo wcielony do niemieckiego wojska. Po około roku "służby" dziadek byłego premiera trafił do brytyjskiej niewoli, albo też sam uciekł z armii. Historia ta po latach została jednak przedstawiona w całkowicie inny sposób, a Tuskowi zaczęto zarzucać kolaborowanie z wrogiem. Fałszywe argumenty wykorzystywano także w walce politycznej przeciw jego wnukowi.

Donald Tusk dyskredytowany fałszywymi doniesieniami w węgierskich mediach

Chociaż w Polsce sprawa rzadko powraca na pierwsze strony gazet i wydaje się już skutecznie wyjaśniona, niespodziewanie rozgorzała na nowo na Węgrzech. Po krytycznych opiniach, które Tusk formułował przeciw Viktorowi Orbánowi, część przychylnych tamtejszym władzom mediów zaczęło promować tezy, jakoby "dziadek był nazistowskim kolaborantem” (za "Pesti Sracok"). Podobne wieści z czasem pojawiły się w tekstach lub materiałach kilku innych redakcji.

Poza tym zaczęto znów powielać rzekome fotografie ojca oraz dziadka Donalda Tuska, które w Polsce już dawno określono jako fałszywe. Niektóre od razu wyglądają na fotomontaże, a inne tracą na wiarygodności po przeanalizowaniu faktów historycznych (na jednym z nich widzimy na przykład dorosłego mężczyznę, który miał być ojcem Tuska, chociaż w rzeczywistości ten miał wówczas jedynie 9 lat).

NAJPOPULARNIEJSZE DZISIAJ:

  1. "Nie mam złudzeń". Kinga Duda szczerze oceniona przez osobę, która dobrze ją poznała
  2. Nowy grób Woźniak-Staraka odbiera mowę. Pojawiły się dobitne zdjęcia
  3. Masz konto w mBanku? Uważaj, złodzieje wyłudzają SMS-y, by kraść oszczędności
  4. Facebook będzie karał za używanie niektórych emotek? To prawda, ale jest jeden haczyk
  5. Księżna Diana planowała potajemny ślub z synem miliardera? Prawda wyszła na jaw po 20 latach
  6. Objawy niewydolności serca. Nie wolno ich lekceważyć

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News