dziecko smog
Autor Maria Wieczorek - 21 Listopada 2019

Smog poważnie zagraża zdrowiu dzieci. Jak je przed nim chronić?

Dziecko należy do jednej z dwóch szczególnie narażonych na działanie smogu grup. Podczas pory zimowej powietrze w wielu miastach pozostaje silnie zanieczyszczone. Jak zminimalizować ryzyko związanej z jego wpływem choroby u malucha?

Dziecko powinno się otoczyć szczególną opieką w kwestii zanieczyszczeń powietrza. Najmłodsi są bowiem silnie narażeni na negatywne działanie smogu. Co robić, aby skutecznie ich chronić? Rodzice powinni przede wszystkim regularnie monitorować jakość powietrza przez aplikacje mobilne lub strony internetowe Wojewódzkich Inspektoratów Środowiska, a gdy stężenie będzie bardzo wysokie, ograniczyć wyjścia na zewnątrz do minimum.

Zagrożenia powodowane przez smog to nie mit. Krakowski sąd ukarał pracami społecznymi za palenie węglemZagrożenia powodowane przez smog to nie mit. Krakowski sąd ukarał pracami społecznymi za palenie węglemCzytaj dalej

Jak ochronić dziecko przed smogiem?

Inne zalecenia lekarzy, dotyczące ochrony dzieci przed smogiem, to przekonanie ich do oddychanie przez nos. Ten jest bowiem naturalnym filtrem powietrza. Wyjazdy poza miasto, do lasów czy parków narodowych, również mają pozytywne skutki dla młodych osób ze względu na czystsze tam powietrze. Dieta bogata w witaminy A, C i E zniweluje zaś działanie wolnych rodników, odpowiedzialnych za rozwój chorób układu oddechowego.

Jak uchronić się przed zanieczyszczonym powietrzem w miastach? Przede wszystkim zamykaniem okien od strony ruchliwej drogi w godzinach szczytu, a także stosowaniem maseczek antysmogowych - większość producentów zezwala na stosowanie swoich masek od 11. roku życia dziecka. Postaraj się, aby twoje dziecko unikało miejsc zanieczyszczonych. Oprócz samochodów, sporym emiterem smogu są domy wolnostojące. Kategorycznie unikaj też palenia w mieszkaniu - smog w powietrzu wystarczająco zanieczyszcza płuca.

Źródło: mp.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News