Smog Kraków
Autor Maria Wieczorek - 20 Listopada 2019

Zagrożenia powodowane przez smog to nie mit. Krakowski sąd ukarał pracami społecznymi za palenie węglem

Smog stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia osób, które na co dzień zmuszone są oddychać zanieczyszczonym powietrzem. Samorządy w wielu regionach kraju starały się więc polepszyć komfort mieszkańców w tej kwestii, przyjmując stosowne uchwały antysmogowe. Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia wymierzył już pierwszą karę prac społecznych za łamanie wspomnianych przepisów.

Smog nie jest mitem ani obiektem teorii spiskowej. Wymysłami nie są oczywiście także negatywne skutki funkcjonowania ludzkiego organizmu przy wysokim zanieczyszczeniu powietrza. Jako że coraz więcej podobnych twierdzeń pojawia się w przestrzeni medialnej, padając przy tym z ust niektórych polskich parlamentarzystów, warto pamiętać o naukowych faktach w tej kwestii.

Skąd się bierze smog? Nie tylko przemysł emituje szkodliwe zanieczyszczeniaSkąd się bierze smog? Nie tylko przemysł emituje szkodliwe zanieczyszczeniaCzytaj dalej

Smog coraz mocniej zwalczany przez samorządy

Ich podparciem okazuje się zdecydowanie wyrok wydany przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia. Mieszkaniec miasta został bowiem oficjalnie ukarany za palenie w piecu centralnego ogrzewania drewnem i węglem, chociaż podobne działania zostały zakazane przepisami lokalnej uchwały antysmogowej. Sąd wymierzył mężczyźnie karę 1 miesiąca ograniczenia wolności, zobowiązując go do wykonania 20 godzin prac społecznych.

Opisywana sprawa potoczyła się bardzo szybko, gdyż kontrola strażników miejskich w domu krakowianina odbyła się w październiku tego roku. To właśnie funkcjonariusze zdecydowali się skierować sprawę do sądu. Rzecznik instytucji Marek Anioł przekazał oficjalnie:

"Sąd uznał, że okoliczności zdarzenia i wina obwinionego nie budzą wątpliwości, i uznał ten czyn za wykroczenie w związku z Uchwałą Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 15 stycznia 2016 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze Gminy Miejskiej Kraków ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw."

Wyrok okazuje się niezwykle istotny, gdyż wcześniej mieszkańców Krakowa za podobne przewinienia karano przede wszystkim mandatami i grzywnami.

NAJLEPSZE DZIŚ:

  1. Media ogłosiły nazwisko nowej minister sportu. Gerasimuk: To nie znajduje się w moich planach
  2. Dzisiaj w nocy Ziemię minie asteroida. Doniesienia o końcu świata, uderzeniu i kataklizmie są przesadzone
  3. Rodowicz ma romans ze słynnym aktorem? Media wykorzystały rozwód gwiazdy, podały niesprawdzone informacje

Źródła:PAP, Twitter

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News