Facebook fake konto
Autor Maria Wieczorek - 14 Listopada 2019

Facebook usunął ponad 5 miliardów kont w rok. Wszystkie okazały się fałszywe

Facebook usunął w 2019 roku już 5,4 miliarda fałszywych kont. W zeszłym roku z platformy zniknęło "jedynie" 3,3 miliarda profili. Mark Zuckerberg przekazał oficjalnie, że firma stara się poświęcać problemowi coraz większą uwagę i coraz bardziej skutecznie pracuje nad jego ograniczeniem.

Facebook zdążył już usunąć w bieżącym roku ponad 5,4 miliarda fałszywych kont na platformie. Do końca grudnia liczba ta może oczywiście znacznie wzrosnąć. Sam skok okazuje się gigantyczny, gdyż jeszcze w 2018 roku gigant zlikwidował "jedynie" 3,3 miliarda profili. Chociaż statystyki dotyczące liczby usuniętych kont mogą wyglądać dość imponująco, skala problemu znacznie przewyższa wydajność technologii wyłapującej fałszywki w momencie ich tworzenia. Nawet 5% całkowitej miesięcznej bazy użytkowników Facebooka mają bowiem stanowić właśnie fake konta.

Fałszywe faktury w skrzynkach mailowych. Eksperci ostrzegają, zagrożenie jest poważneFałszywe faktury w skrzynkach mailowych. Eksperci ostrzegają, zagrożenie jest poważneCzytaj dalej

Facebook usunął ponad 5 miliardów fake kont

Prace nad poradzeniem sobie z problemem fałszywych kont skomentował już właściciel Facebooka, Mark Zuckerberg. Przedsiębiorca stwierdził bezpośrednio:

"To, że usunęliśmy tak dużo fałszywy kont, nie oznacza, że mamy dużo większy problem. Oznacza to jednak, że dużo pracujemy dużo ciężej, aby zidentyfikować problem."

Warto zaznaczyć, że zwalczanie fałszywych profili jest obecnie niezwykle ważne. W 2020 roku wybory prezydenckie odbędą się bowiem nie tylko w Polsce, ale także na przykład w Stanach Zjednoczonych. Powszechnie wiadomo już za to, jak ważną rolę w rozstrzyganiu podobnych głosowań może odgrywać agitacja prowadzona wcześniej za pośrednictwem portali społecznościowych, w tym przy użyciu setek, czy nawet tysięcy fake kont.

Źródło: Wprost (za CNN)

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News