HIV w Polsce
Autor Maria Wieczorek - 25 Listopada 2019

HIV to nie marginalny problem. Codziennie o zakażeniu dowiadują się w Polsce średnio 3 osoby

HIV wciąż pozostaje dla wielu Polaków wstydliwym tematem, przez co wirus wydaje się problemem całkowicie marginalnym. Jak jednak twierdzą eksperci, każdego dnia średnio trzy osoby w Polsce dowiadują się, że są zakażone. Warto więc pamiętać o badaniach i nie wstydzić się decyzji o ich wykonaniu.

HIV wydawać się może kwestią, która większości z nas po prostu nie dotyczy. Chociaż zdecydowana większość zakażeń rzeczywiście ma związek z kontaktami seksualnymi, należy pamiętać o innych ryzykownych sytuacjach. Wirus przenosi się bowiem także przez krew (np. z używanych wielokrotnie igieł i strzykawek) lub w czasie ciąży, czy też karmienia piersią. Zagrożenie nie jest więc wcale małe, jednak wiele osób nie chce zdecydować się na dostępne w licznych przychodniach testy.

Młodzi Polacy lepiej rozumieją, jak niebezpieczne jest zanieczyszczenie powietrza? Sondaż na to nie wskazujeMłodzi Polacy lepiej rozumieją, jak niebezpieczne jest zanieczyszczenie powietrza? Sondaż na to nie wskazujeCzytaj dalej

HIV dotyczy większej grupy Polaków, niż mogłoby się wydawać

Warto jednak pamiętać, że HIV nie jest wcale problemem marginalnym. Jak bowiem wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, codziennie średnio trzy osoby w Polsce dowiadują się, że są zakażone. Mimo to test wykonał według statystyk mniej więcej co dziesiąty dorosły, a nawet kilkanaście tysięcy osób żyje z wirusem, chociaż nie ma o tym pojęcia. Dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS Anna Marzec-Bogusławska podkreśliła:

"HIV może dotyczyć każdego, niezależnie od płci, wieku, orientacji czy stylu życia. Niestety wiele osób wypiera ten fakt i nie robi testu. Warto, aby wykonała go każda dorosła osoba, która choć raz w życiu miała ryzykowne zachowanie. W sieci punktów konsultacyjno-diagnostycznych można zrobić to badanie bez skierowania, bezpłatnie i anonimowo. Wynik uzyskuje się bardzo szybko. Gorąco zachęcam do korzystania z PKD. Nie tylko w Europejskim Tygodniu Testowania w kierunku HIV, ale przez cały rok. Takie badanie może niejednej osobie uratować życie, a nawet dwa życia, jeżeli test wykonuje kobieta w ciąży."

Europejski Tydzień Testowania potrwa od 23 do 30 listopada. PKD znajdują się w 26 miastach w Polsce, a ich dokładną listę znaleźć można na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS.

Źródła:PAP, Krajowe Centrum ds. AIDS

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News