ile kosztuje smog dane
Autor Michalina Kobla - 2 Grudnia 2019

Ile tak naprawdę kosztuje nas smog? W skali UE to naprawdę ogromne pieniądze

Ile kosztuje smog? Pamiętać należy, że to nie tylko zanieczyszczone powietrze stanowi ogromny problem. Gigantyczne okazują się także straty społeczne, szczególnie w skali całej Unii Europejskiej.

Ile kosztuje smog? Na to pytanie nie ma oczywiście jednoznacznej odpowiedzi, jednak można próbować zbliżyć się do realnych kwot. Firma Deloitte przygotowała raport na temat skutków zanieczyszczeń powietrza, którego autorzy wskazali, że na skutek smogu przedwcześnie umiera rocznie w Europie ponad 400 tys. osób, w tym 46 tys. Polaków.

Liczby odzwierciedlają choroby płuc i krążenia - te ostatnie są odpowiedzialne za największą liczbę zgonów w rozwiniętych społeczeństwach. Oprócz tego zanieczyszczone powietrze powoduje zmniejszenie produktywności - obniżenie odporności, brak skupienia i ogólne rozkojarzenie. Szacunki podają, że UE traci w ten sposób łącznie 2,9% PKB wszystkich krajów członkowskich.

Za kampanią Hołowni stanie znana miliarderka? Oficjalny komentarz przeczy medialnym doniesieniomZa kampanią Hołowni stanie znana miliarderka? Oficjalny komentarz przeczy medialnym doniesieniomCzytaj dalej

Ile kosztuje smog?

Szacunkowe badania wskazują, że na skutek smogu umiera na świecie 3 mln osób - dla porównania wypadki komunikacyjne powoduje 1,3 mln zgonów. W raporcie czytamy, że aby ograniczyć niszczycielskie działanie zanieczyszczeń powietrza, potrzeba sojuszu działań państwa, sektora prywatnego i organizacji pożytku publicznego. Polska w kategorii zanieczyszczenia powietrza pyłami zawieszonymi PM10 i rakotwórczym benzo(a)pirenem zajmuje pierwsze miejsce w Europie. Przez to spadają wpływy z nieruchomości oraz turystyki. Mowa nawet o 111 mld zł całości strat w polskiej gospodarce.

Niska emisja domów jednorodzinnych i położenie geograficzne pewnych miejscowości to przepis na brak świeżego powietrza na obszarach zamieszkałych przez ogromne grupy ludzi. Niskoemisyjne piece są z kolei dla wielu uboższych rodzin nieosiągalne - władze miast starają się walczyć z problemem przez system dopłat. Aż 33 na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy leży w Polsce. Najnowszym pomysłem naukowców jest stworzenie nowoczesnego i wydajnego oczyszczacza powietrza, gdyż to w zamkniętych pomieszczeniach spędzamy większość naszego czasu.

Najlepsze dziś:

  1. Tradycja jedzenia karpia pochodzi z PRL-u? Popularna teoria nie jest w pełni prawdziwa
  2. Sprzeczne informacje ws. rzekomej dymisji Banasia. 'Zmienił zdanie i zawrócił kierowcę'
  3. Biznes Info - portal o finansach małych i dużych
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?

źródło: forbes.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News