OLX oszustwo
Autor Michalina Kobla - 2 Grudnia 2019

Możesz stracić duże pieniądze. W trwający Cyber Monday na OLX roi się od naciągaczy

OLX i inne serwisy sprzedażowe zostały zapełnione atrakcyjnymi ofertami. Zakupy w Cyber Monday nie zawsze umożliwiają jednak skorzystanie z opłacalnych okazji. Na popularnych stronach roi się bowiem od oszustów. Demaskujemy ich schemat działania.

OLX w tym roku zdecydował się na celebrowanie Cyber Monday, czyli kolejnego zakupowego święta, polegającego na oferowaniu artykułów w specjalnych cenach przy zamówieniach przez internet. Handel z prywatnymi osobami, z którego można korzystać właśnie na OLX-ie, ale i w Facebook Marketplace, może okazać się ryzykowny.

Pracownicy działu bezpieczeństwa Ceneo dotarli do prób sprytnego oszustwa. Zaczyna się ono od prowadzenia podstępnych rozmów przez telefon i w wiadomościach SMS po opublikowaniu atrakcyjnej oferty w sieci. Twórca fortelu najpierw nawiązuje zwykły kontakt z ofiarą, tłumacząc opłacalność sprzedaży przez serwis Allegro, czy wspomniany OLX.

Tryb incognito zapewnia anonimowość w sieci? Lepiej nie wierz w mity o przeglądaniu prywatnymTryb incognito zapewnia anonimowość w sieci? Lepiej nie wierz w mity o przeglądaniu prywatnymCzytaj dalej

Kupujesz na OLX w Cyber Monday? Zachowaj ostrożność

Kiedy oszust zdobędzie zaufanie wybranej osoby, wysyła jej link, przekierowujący rzekomo do serwisu transakcyjnego. Łatwo przeoczyć, że do witryny popularnej strony aukcyjnej dodano jednak rozszerzenie "targi" lub "media". Prowadzi on do podrobionej strony PayU, w której ofiara nabywając towar, jednocześnie opłaca oszustowi prawdziwą transakcję. Dzieje się to przez fakt, że podstawiona strona zawiera dane innej osoby - można to poznać po e-mailu wpisanym w jednej z rubryk. Sprawą zainteresowała się już Policja.

W procesie wyłapywania oszustwa najwazniejsza jest ostrożność. Przede wszystkim trzeba pozostać sceptycznym wobec nadzwyczajnie niskiej ceny i okazji. OLX zaleca więc płatność przy odbiorze osobistym. Ewentualnie możesz poprosić sprzedającego o przesyłkę za pobraniem z możliwością sprawdzenia zawartości. Łamana polszczyzna oraz prośba o zaliczkę to często oznaka próby wymuszenia pieniędzy.

Przykład wymuszenia pieniędzy w serwisie ogłoszeniowym (Źródło: Instalki)

OLX

Najlepsze dziś:

  1. Huawei wulgarnie obraziło Apple. Jako winnych wskazano hakerów
  2. Biznes Info - portal o finansach małych i dużych
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?

Źródło: instalki.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News