Ile zarabia ksiądz
Autor Maria Wieczorek - 7 Listopada 2019

Ile naprawdę zarabiają księża w Polsce? Panuje wiele mitów

Ile zarabia ksiądz, który na co dzień pracuje na polskiej parafii? Zarobki duchownych od lat owiane są tajemnicą, przez co wzbudzają niemałe emocje. Postanowiliśmy więc przyjrzeć się tej sprawie.

Ile zarabia ksiądz, kto wypłaca jego pensję oraz na jakie źródła dochodów może liczyć? Informacji na ten temat wciąż nie ma w sieci wiele, a jeżeli już udaje się je znaleźć, znacznie się od siebie różnią. To potęguje za to plotki oraz doniesienia o niewyobrażalnie wręcz wysokich kwotach. Warto więc przeanalizować kilka alternatywnych źródeł wiedzy w tej kwestii.

Ile zarabia ksiądz?

Zacznijmy od informacji księdza Piotra Śliżewskiego, których udzielił w wywiadzie dla autora kanału "7 metrów pod ziemią" na platformie YouTube, Rafała Gębury. Dziennikarz wprost zapytał kapłana, na jakie zarobki mogą liczyć księża w Polsce. Ksiądz Śliżewski ujawnił, że nie jest to kwestia łatwa:

"Są 44 diecezje w Polsce: 41 naszego obrządku łacińskiego, 2 grekokatolickiego i 1 Ordynariat Polowy. Ogółem jest 31 tys. księży, więc to jest naprawdę bardzo zróżnicowane. To nie jest tak, że otrzymujesz jedną pensję i jest to rozwiązane. Nie, jest to zależne od terenu, czy jest bardziej pobożny, czy mniej pobożny, ile ludzie dają na mszę świętą, ile masz godzin w szkole, czy może masz dodatkowe funkcje jakiegoś kapelaństwa – przeróżne rzeczy mają tu znaczenie."

Duchowny zdradził także, iż według oficjalnego nakazu księża nie dostają ani złotówki z datków, które zbiera się na tacę. Te powinny być bowiem przeznaczone na utrzymanie kościoła i plebanii, opłacenie organisty, osób sprzątających. Część kwoty trafia do diecezji, do kurii i jest przekazywana chociażby na utrzymanie księży seniorów, czy też inwestowana w budowę nowych świątyń. Skąd więc pochodzą te pieniądze, które ostatecznie trafiają do kapłanów? Ks. Śliżewski przekazał:

"Pochodzą z mszy świętej. Czyli od kogoś, kto składa ofiarę, czyli dobrowolną kwotę, którą chce dać. Chociaż niektórzy mówią, że są gdzieś cenniki. Ja do tej pory nie spotkałem się z nimi w mojej diecezji. Może gdzieś to ma miejsce, nie wiem. U nas czegoś takiego nie ma, więc jest to dobrowolna ofiara. Czy to będzie 10 zł, 50 zł, czasami więcej w zależności od hojności danego wiernego. Z tego jest robiony tzw. cumulus, czyli wszyscy księża zapisują, jakie ofiary zostały złożone, jest to podsumowywane i dzielone na ilość księży, którzy posługują w danej parafii."

D. Tarczyński chciał zakpić z D. Tarczyński chciał zakpić z "ubogacenia kulturowego we Francji". Udostępnił fałszywy komunikatCzytaj dalej

Duchowny dodał także, iż kwoty trafiające ostatecznie do księży są uzależnione od parafii. Odliczając dodatkowy zarobek, na przykład w szkole, ma do nich trafiać ok. 1500 zł, a czasami nieco więcej. Zdarza się też, że duchowni dostają zdecydowanie mniej.

Ksiądz Wojciech Koladyński ujawnił za to dla Deon.pl, że praca w szkole ma przynosić księżom na początku ok. 2 tys. zł. Kapelani w hospicjach i szpitalach mogą liczyć na podobne kwoty.

Proboszczowie zarabiają ok. 2-3 tys. więcej od wikariuszy (przy wzięciu pod uwagę pełnych zarobków). Od pensji duchownych odlicza się jednak składki, takie jak chociażby tzw. hotelowe, czyli opłaty za mieszkanie i jedzenie. Czasami odprowadzają też kwoty na dom kapłanów emerytów lub katolickie uniwersytety. Do tego dochodzą standardowe składki emerytalne oraz ubezpieczeniowe.

Z wyliczeń księży, z którymi rozmawiała redakcja Deon.pl, wynika bezpośrednio, że do początkującego wikariusza trafia łącznie (po odliczeniu obowiązkowych kosztów utrzymania) od 2500 do 4000 zł. Co ciekawe, ich podstawowe pensje często uzależnione są od danego miesiąca oraz "zarobku" parafii. Ile więc ostatecznie zarabiają księża? Odpowiedź brzmi: to zależy. Jak się bowiem okazuje, wszystko uzależnione jest od parafii, do której trafiają oraz od ich dodatkowych zajęć.

Źródła: naTemat, Deon.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News