Koronawirus: mężczyzna w maseczce.
Autor Piotr Burakowski - 7 Października 2020

Jak skończy się pandemia? Ekspert przedstawia dwa warianty

Kolejne rekordy zakażeń w Polsce skłaniają do zadawania pytań, kiedy i jak zakończy się pandemia. Onet zapytał o to mikrobiologa i wirusologa dr Tomasza Dzieciątkowskiego.

– W Polsce nie skończyła się jeszcze pierwsza faza pandemii, bo w przeciwieństwie do niektórych innych krajów Europy, nie mieliśmy zauważalnego spadku zachorowań – powiedział Onetowi wirusolog i mikrobiolog dr Tomasz Dzieciątkowski, z którym AntyFAKE.pl rozmawiał m.in. o tym, czy testy na koronawirusa są wiarygodne.

Koronawirus: kiedy koniec

Ekspert uważa, że – mimo zapewnień polityków – żadne dane nie wskazują, że pandemia się kończy. Co więcej, jego zdaniem coraz więcej osób nie stosuje się do obostrzeń.

Dr Tomasz Dzieciątkowski wymienił dwie możliwości zakończenia pandemii – optymistyczną i pesymistyczną.

– Wariant super optymistyczny zakłada, że na początku przyszłego roku pojawia się szczepionka i jest ona skuteczna. W takiej sytuacji pandemia powoli wygasa pod koniec 2021 roku – powiedział specjalista.

– Wariant pesymistyczny: nie mamy skutecznej szczepionki, a pandemia potrwa jeszcze przynajmniej dwa, trzy lata. W tym czasie musimy zachowywać dystans społeczny i nosić maseczki – dodał dr Tomasz Dziątkowski.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Ujawniono prawdziwą liczbę infekcji Covid-19. Ma się nijak do oficjalnej
  2. Rząd kupi 20 mln dawek szczepionki na Covid-19. Wiemy, czy szczepienia będą obowiązkowe i kogo obejmą

Według dr Dziątkowskiego ważne jest, by egzekwowano stare zasady. – Nie może być tak, że ktoś nie nosi maseczki na zasadzie "nie, bo nie" i nie ma żadnej kary – stwierdził wirusolog i mikrobiolog.

Przypomnijmy, że polski rząd planuje w najbliższym czasie zakup 20 mln dawek szczepionki na Covid-19, które miałyby trafić do pracowników szpitali, jak i osób znajdujących się w grupie ryzyka.

Źródło: Onet
Foto: Pixabay.com

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News