Koronawirus: ludzie w maseczkach
Autor Piotr Burakowski - 26 Października 2020

Dostaniemy przełomowy lek na koronawirusa?

W Polsce statystki zakażeń koronawirusem wciąż niepokoją, a wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie na rynek nie trafi skuteczna szczepionka. Pojawiły się jednak informacje o przełomowym leku przeciw koronawirusowi, który niebawem trafi do produkcji – podaje Politico. Chodzi o przeciwciała monoklonalne, czyli terapię w ramach leczenia COVID-19, o której lekarze mówią, że jest naprawdę przełomowa.

Koncern AstraZenec poinformował na początku października, że wkrótce rozpocznie dwa badania fazy trzeciej substancji oznaczonej jako AZD7442. To mieszanka dwóch przeciwciał, której wstępne wyniki badań pojawią się prawdopodobnie jeszcze w pierwszej połowie 2021 roku.

Lek pomoże w walce z COVID-19 przed wprowadzeniem szczepionki?

Z kolei amerykańska firma Regeneron, producent opartej na przeciwciałach terapii, którą leczono prezydenta Donalda Trumpa, złożyła już wniosek o jej rejestrację do użytku w sytuacjach wyjątkowych do amerykańskiej Agencji Żywności i Leków.

Podobnie jest w wypadku koncernu Eli Lilly, który w kwietniu planuje rozszerzyć już prowadzoną produkcję przeciwciał monoklonalnych wspólnie z fundacją Billa i Melindy Gatesów.

Problem tkwi jednak w tym, że dawki już istniejących leków opartych na przeciwciałach kosztują niejednokrotnie po kilkadziesiąt tysięcy euro. Eksperci wyrażają obawę, że dostęp do nich będą miały głównie państwa rozwinięte, nie zaś biedniejsze.

Innym ważnym czynnikiem, na który zwrócono uwagę, jest to, iż początkowo liczba wyprodukowanych dawek będzie zapewne niewielka.

Co ze szczepionką?

Przypomnijmy, że Bill Gates uważa, iż nie powinniśmy liczyć na to, że jesienią 2021 roku nastąpi całkowity powrót do normalności. Miliarder twierdzi ponadto, że w najbliższych miesiącach nie pojawi się skuteczna szczepionka na koronawirusa.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Kim są superroznosiciele? To oni odpowiadają za 80 proc. nowych zakażeń
  2. Jak wyrok TK wpłynie na pandemię? “Jestem wściekły jako lekarz”

Założyciel Microsoftu ocenia, że prawdopodobieństwo, iż preparat powstanie do jesieni 2021 roku, jest bardzo małe.

Źródło: Politico
Foto: Pikist.com

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News