Kot smycz
Autor Maria Wieczorek - 9 Grudnia 2019

Koty w krajach UE mogą poruszać się tylko na smyczy? Prawnicy grożą rządowi pozwem, KE tłumaczy i stanowczo zaprzecza

Kot musi być wyprowadzany na smyczy, gdyż tego nakazuje prawo unijne? Do podobnych wniosków doszła grupa holenderskich prawników, których zdaniem zwierzęta te "wpływają na różnorodność biologiczną poprzez drapieżnictwo, konkurencję, choroby i hybrydyzację". Na podobne twierdzenia odpowiedział już przedstawiciel Komisji Europejskiej.

Kot kojarzy się powszechnie raczej z zamiłowaniem do wolności i chodzenia własnymi ścieżkami. Kiedy więc media obiegły doniesienia, według których w krajach Unii Europejskiej wypuszczanie tych zwierząt na dwór bez smyczy stało się nielegalne, wielu opiekunów było zaskoczonych. Skąd podobne wnioski?

Doszła do nich grupa holenderskich prawników, którzy w tekście opublikowanym na łamach "Journal of Environmental Law" twierdzili, że koty "wpływają na różnorodność biologiczną poprzez drapieżnictwo, konkurencję, choroby i hybrydyzację". Co ciekawe, Han Somsen oraz jego partner Arie Trouwborst grozili także wytoczeniem w tej sprawie procesu rządowi. Ich zdaniem politycy nie działają w odpowiedni sposób na rzecz ochrony ptaków, gwarantowanej jedną z dyrektyw UE. Prawnicy są więc przekonani, że pozwalając na samodzielne przemieszczanie się kotów, Holandia łamie wspólnotowe prawo.

Kot i pies nie wytrzymają razem pod jednym dachem? To mit, jednak do sprawy należy podejść odpowiedzialnieKot i pies nie wytrzymają razem pod jednym dachem? To mit, jednak do sprawy należy podejść odpowiedzialnieCzytaj dalej

Kot w UE tylko na smyczy?

Co ciekawe, odpowiedź przedstawiciela jednego z organów UE na podobne działania raczej nie zadziała na ich korzyść. W rozmowie z "The Telegraph" rzecznik Komisji Europejskiej ds. środowiska Enrico Brivio powiedział:

"Kategorycznie zaprzeczamy twierdzeniu, jakoby Komisja Europejska miała nakazać trzymanie kotów przez cały czas na smyczy. (...) Koty nie należą do głównych zagrożeń różnorodności biologicznej."

NAJLEPSZE DZIŚ:

  1. TVP odmówiło emisji spotu Izby Lekarskiej. Rada Języka Polskiego poucza Jacka Kurskiego
  2. Jaki grozi posłowi pozwem za cytowanie ośmieszających go słów. Wypowiedź polityka związanego z PiS wyrwano z kontekstu
  3. Media społecznościowe zapełniły się doniesieniami, że TVP nie pokaże wręczenia Nobla Oldze Tokarczuk. Na pogłoski odpowiedział prezes stacji
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. Antyfake to prężnie rozwijający się portal fact-checkingowy. Walczy z dezinformacją w sieci
  6. Biznes Info - portal o finansach małych i dużych
  7. Antyfake - najpopularniejszy portal fact-checkingowy. Najważniejsze informacje
  8. Pikio: Kim jest właściciel, redaktor naczelny? Wszystko o Pikio.pl
  9. Biznes Info. Codzienne wieści ze świata biznesu i finansów

Źródła: Koty.pl, The Telegraph

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News